Pojechaliśmy na zaproszenie organizatora wydarzenia Prezes VIVA-POL Bożeny Suchodół, która otoczyła nas wyjątkową opieką i stworzyła niesamowity klimat polskiej gościnności.
Podczas tegorocznej edycji zaprezentowano sylwetkę wielkiego Polaka Janusza Korczaka i Europę pod wpływem jego myśli i osobowości: Janusz Korczak - nauczyciel i obrońca praw dziecka, który jako pierwszy twierdził: „Nie ma dzieci, są ludzie”. Theo Cappon, Holender z Amsterdamu, którego mieliśmy przyjemność poznać, zaprezentował piękne opowiadanie o Korczaku. Jest jego miłośnikiem, wydaje książki Korczaka, organizuje wystawy tematyczne. Prezentowana była również twórczość pisarza Oświecenia – Ignacego Krasickiego. Zwłaszcza jego „Satyry” i „Bajki”.
Dorośli i dzieci, na czele z polskim konsulem w Belgii, bardzo dobrze odebrali spotkanie z Koziołkiem z Pacanowa oraz bajkowymi wróżkami Europejskiego Centrum Bajki. Przygotowaliśmy zabawy sceniczne, konkursy, warsztaty animacyjne oraz plastyczne, podczas których dzieci wraz z rodzicami przygotowywały kotyliony i flagi w naszych barwach narodowych. Przekonywaliśmy także, że Pacanów to nie tylko słynne miasto z kart książki Makuszyńskiego i Walentynowicza, ale miejscowość, która naprawdę istnieje i znajduje się w województwie świętokrzyskim. Po zakończonych animacjach rozdawaliśmy autografy nawet na… talerzykach. Mamy także kolejne zaproszenia na belgijskie wydarzenia kulturalne organizowane dla Polonii.
Do przyjazdu w Góry Świętokrzyskie gorąco namawiała Pani Ewa Kapel-Śniowska, zastępca dyrektora Departamentu Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego. Zaprezentowany publiczności teledysk kieleckiego Kabaretu Skeczów Męczących „Świętokrzyskie Style” rozbawił, porwał do tańca „gangnam style” i na pewno zostanie na długo w pamięci belgijskiej Polonii. Przez cały dzień nie milkła muzyka i najpiękniejsze tony naszego folkloru rodzimego. Najpierw występ Koziołka poprzedził taniec i śpiew zespołu dziecięcego „Children of Europe”, następnie wieczorem, po niezwykłych przygodach Koziołka w Belgii, wystąpił zespół „Czarna Góra”, grupa folklorystyczna z Limburga z Genk. Zafascynowani muzyką, tańcem polskich Tatr i Beskidów odtworzyli wiernie melodie i tańce polskie, czeskie, węgierskie.
Nikt z nas nie zdawał sobie sprawy, jak liczne mamy grono artystów tworzących na emigracji. Podziwialiśmy literaturę, sztukę, fotografię. Rozmawialiśmy z dziennikarzami - bardzo zainteresowanymi Europejskim Centrum Bajki. Mieliśmy okazję degustować torty belgijskie, wspaniałą czekoladę i frytki z majonezem. Pięć regionów Polski Wschodniej (Warmińsko-Mazurskie, Podlaskie, Świętokrzyskie, Lubelskie, Podkarpackie) promowało obszar Polski Wschodniej. Dni Kultury Polskiej zostały zorganizowane dzięki gigantycznej pracy nieocenionych polskich i belgijskich wolontariuszy, którzy tak licznie włączyli się w przygotowania, nie szczędząc swojego wolnego czasu. Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Wydziału Konsularnego w Brukseli i patronatem medialnym Children of Europe.
Informacje: www.viva-pol.be, www.oudebadhuis.be
Tekst: Karolina Kępczyk
Europejskie Centrum Bajki