Koncert odbędzie się 23 listopada o godz. 17.00 w ramach Świętokrzyskiego Zlotu Chórów. Wystąpią chóry „Masłowianie”, „Antidotum”, Chór Kameralny „Fermata” i gościnnie chóry polonijne z Białorusi - „Głos znad Niemna” i „Społem”.
Chór „Masłowianie” pod dyrekcją Michała Kopcia powstał w 1922 roku z inicjatywy Jana Pieniążka, który pełnił funkcję organisty w parafii Masłów. W swojej dziewięćdziesięcioletniej historii chór koncertował w wielu miastach Polski, m.in. w Warszawie, Poznaniu i Szczecinie. Razem z Orkiestrą Symfoniczną z Kielc gościł także w Czarnolesie – rodzinnej wsi Jana Kochanowskiego – podczas Zjazdu Krajowego literatów i historyków literatury polskiej. Chór odnosi liczne sukcesy, często jest zapraszany na uświetnianie różnych uroczystości, także za granicą. Zdobywa miejsca na podium w licznych konkursach. Chór „Masłowianie” liczy 40 członków i choć już może mniej występuje, to jednak notuje wysokie osiągnięcia na szczeblu powiatowym i wojewódzkim. Uczestniczy w wielu prestiżowych wydarzeniach o zasięgu lokalnym i krajowym.
Chór „Antidotum” pod dyrekcją Ewy Robak to właściwie grono dobrych znajomych kochających śpiew. Zrzesza spontanicznych i pełnych pasji ludzi, którzy - mimo braku muzycznej edukacji - nie obawiali się sięgnąć po marzenia i pewnej wiosny zorganizowali ten aspirujący do miana chóru zespół. Powstał jako remedium na szarzyznę dnia, na czas przepełniony pracą i obowiązkami. Repertuar chóru jest zróżnicowany – obejmuje klasykę chóralną, stylizowane utwory ludowe, patriotyczne i religijne, ale także aranżacje współczesnych utworów rozrywkowych. „Antidotum” ma na koncie kilka bardzo ciepło przyjętych występów. Bierze czynny udział w Pieśniobraniach - cyklicznie odbywającym się wspólnym śpiewaniu mieszkańców Kielc, ma bowiem w swoim składzie członków stowarzyszenia „A nam się chce!", które jest pomysłodawcą i współorganizatorem tej imprezy. Jest zdobywcą I miejsca na XX Świętokrzyskim Konkursie Kolęd i Pastorałek we Włoszczowie w 2012 roku.
Chór Kameralny „Fermata” pod dyrekcją Ewy Robak to kilkunastoosobowy zespół wokalny, który powstał w 1998 w Kielcach. Zespół stanowią w większości absolwenci Instytutu Edukacji Muzycznej Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. Fermata wykonuje zarówno utwory należące do kanonu chóralistyki, jak i muzyki rozrywkowej wykonywane a cappella. Założycielem i dyrygentem jest Ewa Robak. Od chwili powstania zespół wziął udział w ponad 250 koncertach, w tym w dużych produkcjach dla kilkunastotysięcznej widowni w kraju i za granicą. Fermata ma w dorobku nagrania płyt CD i DVD: „Tryptyk Świętokrzyski” (P. Rubik, Z. Książek), „Siedem pieśni Marii” i „Listy z Placu Zgody” (B. Gliniak, Z. Książek), „Fermata kolęduje”, „Portfolio”, a także udział w spektaklach Kieleckiego Teatru Tańca: „Dla Ciebie, Panie” (gospel) i „Pasja” (P. Łukowiec, H. Jachimowski). Chętnie angażuje się w projekty społeczne – przy jego udziale rozpoczął się w Kielcach cykl koncertów pt. „Pieśniobranie”. Nowatorskim przedsięwzięciem „Fermaty” jest płyta „Grechuta niejednym głosem” (2012) wykraczająca poza ramy zwykłego projektu muzycznego, bowiem mimo ogromnej popularności piosenek Marka Grechuty, aranżacje chóralne jego przebojów były rzadkością. Zespól ma na swoim koncie dwie platynowe, diamentową i podwójnie diamentową płytę („Tryptyk Świętokrzyski” i „Siedem pieśni Marii”). Jest laureatem I miejsc na Festiwalu Programu I TVP w Sopocie (2005 r.), Turnieju Chórów „Legnica Cantat” (2006 r.), Międzynarodowego Festiwalu w Pradze (2011 r.) (także nagroda dla dyrygenta), Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu „Mundus Cantat” w Sopocie (2007 r.), Muzyczny Scyzoryk w kategorii Muzyka Poważna (2010 r.).
Chór „Głos z nad Niemna” pod dyrekcją Weroniki Jeroszyny powstał w 1994 r. w Grodnie z chóru „Echo Grodna”. Dlaczego właśnie taka nazwa? Otóż na I Zjeździe Grodnian 26 maja 1994 r., podczas symbolicznego chrztu, została nadana mu tak piękna nazwa przez śp. Zofię Tokarz, prezes Koła Grodnian im. Elizy Orzeszkowej oraz Ośrodka Kultury i Edukacji „Civitas Christiana”, i śp. Aleksandra Pawłowskiego, kombatanta i zasłużonego bohatera wojny obronnej 1939-1945 r. Założycielem i pierwszym kierownikiem chóru był Wiktor Adamowicz. Z okazji jubileuszu, w dniu 5 czerwca br., w jednej z sal obok Konsulatu Generalnego RP w Grodnie odbył się – nie po prostu koncert galowy – a swoista manifestacja uznania i przeogromnej sympatii rodaków do tego chóru. Chór ma za sobą prawie 1300 prób, 330 koncertów, z czego na Białorusi – 184, w tym 90 w kościołach, w Polsce – 146 koncertów, w tym 72 w kościołach. Najbardziej pamiętnymi występami na Grodzieńszczyźnie okazały się uroczystości związane z założeniem fundamentu pod kościół na osiedlu Południowe w Grodnie z jego konsekracją z udziałem arcybiskupa Tadeusza Kondrusiewicza, założenie fundamentu i otwarcie w Grodnie pierwszej na Białorusi Polskiej Szkoły z udziałem dwóch premierów Polski i Białorusi, konsekracja kościoła w Skidlu, a także udział w obchodach świąt narodowych oraz religijnych itd. Obecnie chór rozwija się bardzo dynamicznie. Przez cztery lata kieruje nim dzielna, energiczna, zdolna, a zarazem wymagająca Weronika Jeroszyna, człowiek łączący w jednej osobie kierowniczkę, dyrygenta i solistkę. A więc sztafeta została przekazana w dobre ręce i dzięki staraniom tej osoby chór nabiera zupełnie innego wymiaru – staje się bowiem chórem profesjonalnym.
Chór „Społem” pod dyrekcją Aleksandra Szugajewa powstał w roku 2004. Skupia ludzi w różnym wieku, których łączy zamiłowanie do muzyki. Chór wykonuje utwory religijne, ludowe, biesiadne oraz piosenki białoruskie, przede wszystkim są to utwory muzyki polskiej. - Śpiewamy wszystko, od muzyki kościelnej, aż po frywolną” - dodaje prezes chóru Włodzimierz Bibko. - Nasz chór liczy ponad 40 członków, 80 procent z nich ma polskie korzenie. Dyrygent chóru Aleksander Szugajew jest absolwentem koszalińskiego Studium Dyrygentów Chórów Polonijnych. Chór był wielokrotnie nagradzany, m.in. dwukrotnie zdobył I miejsce na festiwalu kolęd w Będzinie, w 2011 i 2012 r.
Tekst:
Centrum Edukacyjne "Szklany Dom" - Dworek Stefana Żeromskiego w Ciekotach