Projekt ma na celu ukazanie, jaki wpływ na kulturę i życie codzienne całego społeczeństwa i jednostek miały zmiany polityczne w krajach grupy Wyszehradzkiej. Wystawa będzie prezentowana w Muzeum Dialogu Kultur w terminie od 2 do 31 sierpnia 2013 roku.
Plakat w okresie upadku komunizmu odgrywał znaczącą rolę. Przekaz, który pojawiał się na plakatach teatralnych, koncertowych czy festiwalowych wykonanych w okresie upadku komunizmu, oznaczał koniec pewnej epoki – wyznaczał możliwości nowej ery – brak zgody na podporządkowanie się dyktaturze, konsekwentne zaangażowanie w wartość indywidualności, wolności i godności poszczególnego człowieka. Prace prezentowane na wystawie „Visegrad Karma” często przedstawiają głębokie wartości poprzez autoironię i sarkastyczny humor. Zwracają uwagę na konieczność kultywowania i praktykowania poszanowania wolności w zakresie praw człowieka i kultury. Wystawę można zobaczyć w czterech krajach grupy Wyszehradzkiej (Węgry, Słowacja, Czechy, Polska), w czterech różnych miastach (Budapeszt, Koszyce, Plzen, Kielce). Prezentowane plakaty nigdy wcześniej nie pojawiły się w podobnym zestawieniu. W Kielcach projekt zostanie wzbogacony o wydarzenia towarzyszące wystawie - spotkanie i dyskusję przedstawicieli różnych środowisk świata kultury i nauki połączone z multimedialnym koncertem muzyki elektronicznej.
Pomysłodawcą wystawy jest węgierskie stowarzyszenie Bakelit Multiart. Partnerami są organizacje pozarządowe: Tabačka Kulturfabrik (Słowacja), Johan Centrum (Czechy) i Fundacja Kultury Wici (Polska). Projekt dofinansowany jest przez Fundusz Wyszehradzki.
Źródło: Muzeum Narodowe w Kielcach