Piątek, 5 grudnia 2025 - Kryspiny, Norberta, Sabiny

Wieczór kultury żydowskiej A A A

Program:

17.00 – pokaz tańca inspirowanego muzyką żydowską – Zespół taneczny “Kamena” z Chmielnika
17.30 – warsztaty jidysz dla dorosłych i dzieci – Katarzyna Czech, historyk /pochodzenie i podstawy nauki języka, alfabet/
19.30 – głośne czytanie fragmentów książki “Oskarżona: Wiera Gran” autorstwa Agaty Tuszyńskiej/ Anna Iwasiuta- Dudek- aktorka
20.00 – projekcja filmu “Wiera Gran"
Dokument Marii Zmarz-Koczanowicz i Agaty Tuszyńskiej – pomysłodawczyni filmu i jego scenarzystki – to hołd oddany utalentowanej żydowskiej śpiewaczce, której karierę złamały oskarżenia o kolaborację. Kiedy wybuchła wojna, Wiera Gran miała 23 lata i była jedną z najpopularniejszych piosenkarek w Polsce, znaną także z teatru, kina i radia. Po utworzeniu warszawskiego getta, występowała w słynnej kawiarni "Sztuka", gdzie akompaniował jej, m. in. Władysław Szpilman. Z tego okresu pochodzą oskarżenia o współpracę z gestapo, które będą prześladować ją już zawsze. Po ucieczce z getta Gran dzięki pomocy przyjaciela przetrwała wojnę pod Warszawą, a po jej zakończeniu znów zaczęła występować. Polskie powojenne sądy uwolniły ją od zarzutów, ale w Izraelu, dokąd wyemigrowała w 1950 roku (dwa lata później przeniosła się do Francji), była bojkotowana do końca życia. Film Tuszyńskiej i Zmarz-Koczanowicz rekonstruuje niezwykłą historię tytułowej bohaterki, ilustrując ją bardzo ciekawymi archiwaliami i unikalnymi współczesnymi nagraniami.

Wydarzenia towarzyszące:
Degustacja przekąsek kuchni żydowskiej - Restauracja Mazel Tov Kielce
Wystawy plenerowe:
“Pamiętnik”- wystawa fotografii otworkowej
“Fotograficzna historia Żydów w Polsce przed 1939 rokiem”
Pokaz pokaz makiety szklanej bimy z Muzeum Świętokrzyski Sztetl w Chmielniku
Szklana bima będzie atrakcją i wizytówką Ośrodka Edukacyjno Muzealnego "Świętokrzyski Sztetl" w Chmielniku, którego otwarcie nastąpi 15 czerwca. Bima to miejsce, gdzie dawniej w synagodze odczytywano Torę. Szklana bima to jedyna tego typu bima na świecie. Znajdzie się w centrum muzeum, będzie służyła do ekskluzywnych koncertów, recitali, recytacji itp.

Centrum Edukacyjne “Szklany Dom”- Dworek S. Żeromskiego w Ciekotach zaprasza 9 czerwca od godz. 17.00.

31. Międzynarodowy Festiwal Piosenkarzy im. Henryka Morysa i Andrzeja Litwina

W niedzielę, 23 listopada, w sali widowiskowej Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach odbył się...

Atrakcje II Świętokrzyskiego Jarmarku Bożonarodzeniowego w Kielcach

W najbliższy piątek w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach rozpocznie się II Świętokrzyski Jarmark...

Debata pt. "Pamięć jako odpowiedzialność – dziedzictwo ocalałych"

11 grudnia w Instytucie Kultury Spotkania i Dialogu przy ul. Planty 7 w Kielcach odbędzie się...

Nowe nabytki archiwalne Delegatury IPN w Kielcach

3 grudnia (w środę) o godzinie 17.00 w Przystanku Historia na ul. Warszawskiej 5 w Kielcach...

„Przebojem przez 90 lat” – koncert jubileuszowy w WDK

W najbliższą sobotę, 15 listopada, o godzinie 18, w sali widowiskowej Wojewódzkiego Domu Kultury...

II Świętokrzyski Jarmark Bożonarodzeniowy

Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego i Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach zapraszają w...

Koncert jubileuszowy z okazji 90-lecia Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach (cz. 1)

15 listopada w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach odbył się koncert jubileuszowy, zorganizowany...

90-lecie Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach

Jesienią 2025 r. mija 90. rocznica rozpoczęcia działalności Domu Wychowania Fizycznego i...

Powered by Actualizer & Heuristic
Copyright © 2014 by PIK KIELCE
Licznik odwiedzin: 72 312 696
Polityka prywatności | Mapa strony

Cookies

Ta strona korzysta z cookies, które instalowane są w Twojej przeglądarce, więcej informacji w Polityce Prywatności