W wydarzeniu wezmą udział przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, posłowie, senatorowie oraz reprezentanci wojska i służb mundurowych, w tym:
- Renata Janik, marszałek Województwa Świętokrzyskiego,
- Józef Bryk, wojewoda świętokrzyski,
- Tomasz Pleban, starosta kielecki,
- Agata Wojda, prezydent Miasta Kielce.
Program uroczystości:
- wprowadzenie sztandarów i pododdziału honorowego,
- podniesienie flagi państwowej,
- apel pamięci i salwa honorowa,
- przemówienia,
- złożenie wieńców przed pomnikiem żołnierzy Wojska Polskiego.
8 maja obchodzimy 80. rocznicę zakończenia II wojny światowej i Narodowy Dzień Zwycięstwa. Święto to zostało ustanowione przez parlament w 2015 r. dla upamiętnienia zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami. Zastąpiło Narodowe Święto Zwycięstwa i Wolności, nazywane Dniem Zwycięstwa, obchodzone 9 maja zgodnie z dekretem komunistycznych władz z 1945 r.
II wojna światowa zakończyła się podpisaniem aktu bezwarunkowej kapitulacji Niemiec 8 maja 1945 r. Kapitulacja III Rzeszy oznaczała oficjalny koniec wojny w Europie, nadal toczyły się jednak walki z Japonią. Dopiero jej kapitulacja 2 września 1945 r. zakończyła ostatecznie II wojnę światową.
II wojna światowa trwała 6 lat i uczestniczyły w niej 72 państwa. Polska straciła ponad 6 mln obywateli, w tym około 3 mln pochodzenia żydowskiego. Polskie Siły Zbrojne uczestniczyły w większości kampanii wojennych i bitew II wojny światowej: w zachodniej i południowej Europie, Afryce Północnej, a od końca 1943 r. również na froncie wschodnim.
_______
Źródła: WDK | Senat RP