Powieści współczesne Henryka Sienkiewicza, zwłaszcza „Rodzina Połanieckich” i „Bez dogmatu”, stanowią znakomity obraz polskiego społeczeństwa okresu belle époque. Choć pisarz zaprezentował tu niemal wszystkie warstwy społeczne, to szczególną uwagę poświęcił elicie towarzyskiej – ziemiaństwu i burżuazji, a także inteligencji i drobnomieszczaństwu. Obowiązujące w tym czasie zwyczaje, konwenanse i mody stanowią dziś wyjątkowo interesujący materiał badawczy.
Wystawa ma na celu przedstawienie charakterystycznych, ale nie zawsze oczywistych aspektów życia towarzyskiego z przełomu XIX i XX wieku. Opowie o ówczesnej modzie i o tym, w jaki sposób dbano o urodę, gdzie najchętniej spędzano wolny czas, dokąd i w jakich celach podróżowano, a także o rosnącej roli sportu jako formy wypoczynku i sposobu na poprawę zdrowia.
Na ekspozycji zaprezentowane zostaną obiekty z 13 muzeów. Będą to dzieła malarskie, stroje wraz z dodatkami, przedmioty użytkowe, akcesoria podróżnicze oraz sprzęt sportowy, w tym tradycyjny bicykl i, jako ciekawostka, rower służący do jazdy po lodzie.
Wernisaż wystawy uświetni przekazanie do muzeum przez rodzinę Henryka Sienkiewicza, w formie depozytu, oryginalnej szabli autora „Trylogii”. Ten niezwykły przedmiot został przywieziony przez pisarza w 1886 roku z podróży na Bliski Wschód. Pięknie zdobiona szabla typu wschodniego była prezentem od Henryka Gropplera, w którego domu w Bebek gościł pisarz. Szabla przez wiele lat zdobiła warszawski gabinet Sienkiewicza. Jak sam wspominał, była to „stara szabla perska, której cała pochwa pokryta była zupełnie rzeźbionymi koralami i turkusami”. Przekazana do Pałacyku w Oblęgorku szabla, znajdzie swoje miejsce w gabinecie pisarza. Ofiarodawcą tego cennego dla Muzeum Narodowego w Kielcach eksponatu jest Bartłomiej Sienkiewicz.
Wystawę „Konterfekty z XIX wieku, czyli belle epoque według Sienkiewicza” będzie można zwiedzać do 26 października.
Źródło: Muzeum Narodowe w Kielcach