Jednocześnie otwarte zostaną dwie wystawy indywidualne artystów węgierskich związanych ze „Srebrnym Czworokątem”. W Galerii Małej prezentowane będzie malarstwo Szabiny Góré – wystawa artystki jest nagrodą Biura Wystaw Artystycznych w Kielcach na Triennale Malarstwa Regionu Karpat. Szabina Góré tworzy swoje obrazy w trudnej technice zwanej enkaustyką, która pochodzi ze starożytności. Polega na malowaniu farbami zmieszanymi z gorącym woskiem.
W Galerii Dolnej natomiast prezentowana będzie wystawa malarstwa i obiektów Tibora Urbána, który był dwukrotnie laureatem „Srebrnego Czworokąta”. Tak o jego obrazach pisze w katalogu do wystawy Stefánia Horváth: „Widzimy, jakby przez mgłę, domy i kościół małej, schowanej pomiędzy pagórkami, rodzimej wioski artysty – Léh, z której legendarno-bajecznego świata, głębokiej przeszłości, artysta ruszył w drogę i zaczął tworzyć”.
Następnego dnia – w sobotę 23 marca o godz. 18.00 BWA zaprasza na wernisaż wystawy „Sztuka współczesna z Miszkolca” prezentującej prace dziewięciorga młodych twórców: Róberta Batykó, Ákosa Bánki, Róberta Sütő, Renátó Csabai, Borbály Szanyi, Kingi Horváth, Pétera Lenkey-Tóth, Róberta Lukácsa, Gábora Miklósa. Artyści wybrani do tej zbiorowej wystawy – malarze, graficy i rzeźbiarze – są silnie związani z Miszkolcem, a każdy z nich w ciągu ostatniej dekady otrzymał Nagrodę Miklósa Mazsaroffa. Jak podkreśla kurator wystawy András Kákóczki, Miszkolc jest określany na Węgrzech jako stolica grafiki. W tym mieście od 1961 roku odbywają się – stworzone na wzór krakowskiego triennale – biennale (później triennale) grafiki. Impreza jest ważnym przeglądem węgierskiej grafiki warsztatowej.
Węgierskie wystawy można będzie oglądać do 14 kwietnia.
Źródło: BWA
Fot. praca Szabiny Góré