Dezinformacja w mass mediach była obecna niemal od ich początków. Rozwój mediów społecznościowych i technologie cyfrowe ułatwiły medialną manipulację. Współcześnie, a szczególnie w czasie pandemii i wybuchu wojny w Ukrainie, internet zalała fala fake newsów. Dlaczego obecnie tak łatwo rozpowszechniać fałszywe informacje? Jednym z czynników jest popularność mediów społecznościowych i związana z nimi funkcja "podaj dalej". Internauci mają większe zaufanie do treści otrzymanych od znajomych czy rodziny, a więc często w dobrej wierze, udostępniają je innym.
Obrona przed dezinformacją, szczególnie w mediach społecznościowych, to umiejętność, którą każdy internauta powinien posiąść. Centrum Edukacji Medialnej zaprasza wszystkich chętnych do udziału w webinarze #MEDIAchallenge: pandemia (dez)informacji w social mediach. Aby to zrobić, wystarczy zarejestrować się na stronie: www.cempolska.pl/konferencje. Zainteresowane osoby mogą otrzymać zaświadczenie o uczestnictwie w webinarze.
Dr Malwina Popiołek kierowała projektem badawczym dotyczącym obecności fake newsów w przestrzeni medialnej podczas pandemii COVID-19. Jest recenzentką w polskich i zagranicznych czasopismach naukowych i członkinią Polskiego Towarzystwa Edukacji Medialnej oraz Polskiego Towarzystwa Komunikacji Społecznej.
Centrum Edukacji Medialnej to unikatowe w skali kraju miejsce, które dostarcza wiedzy na temat bezpiecznego korzystania z mediów. Interaktywną wystawę CEM, złożoną z siedmiu edukacyjnych stref oraz trzech profesjonalnych studiów, odwiedziło w 2022 roku (w okresie październik – grudzień) około 2 tysiące uczniów. Dedykowane ścieżki edukacyjne pozwoliły na dostarczanie dzieciom i młodzieży praktycznej wiedzy na temat metod walki z dezinformacją. Poza warsztatami dla grup szkolnych, które stanowią fundament działalności, zespół CEM skupia się na poszerzaniu eksperckiego grona, organizując edukacyjne wydarzenia specjalne.
_______