Program festiwalu adresowany jest do całych rodzin - zawiera propozycje dla kilku grup wiekowych, różnorodne w konwencjach i formie. W Kielcach nie zabraknie spektakli aktorskich, ale pojawią się też przedstawiania czerpiące z teatru ruchu, tańca, scenicznej improwizacji. Dla maluchów przygotowano przedstawienie „Mała wielka podróż” wyprodukowane przez Art Fraction Foundation i Open Window Theatre, we współpracy z Teatrem Narodowym w Bergen oraz „Kuuki” autorstwa Japan Union of Theatre Companies for Children and Young People. Z kilkulatkami warto obejrzeć „Małą drakę o zwierzakach” Opolskiego Teatru Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki, improwizowane show Pauliny Drzastwy i Katarzyny Lalik „Kula Zabawula” oraz „Dwie wyspy” z Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach. Dla dzieci nieco starszych, w wieku od 7 lat, wystąpi białostocka Grupa Coincidentia, która zaprezentuje spektakl „Straszka pospolita”.
W nadchodzącej edycji przeglądu - podobnie jak roku temu – pojawi się rozbudowana oferta dla nastolatków: nagradzani „Krzyżacy” z Miejskiego Teatru Miniatura w Gdańsku, „Sposób na Alcybiadesa” z Teatru im. J. Osterwy w Lublinie, „Sztuka latania” (z „Kubusia”) oraz inscenizowane czytanie sztuki „Strajk buziaków” zrealizowane przez młodzież z kieleckich szkół.
Stały punkt Hurra! ART! to pokazy filmów krótkometrażowych dla dzieci i młodzieży organizowane we współpracy z Lubelskim Festiwalem Filmowym. Nowością zaś są bajkowe słuchowiska, zaplanowane z myślą o osobach niewidomych, ale warto dodać, że część wydarzeń tegorocznego Hurra! ART! będzie też dostosowana do odbioru osób niesłyszących.
Nowym akcentem wakacyjnego przedsięwzięcia są warsztaty medialne dla nastolatków, którzy stworzą festiwalową gazetę i będą na bieżąco relacjonować przegląd (również w kieleckich mediach). A wśród innych dodatkowych wydarzeń towarzyszących spektaklom jest m.in. „Spacer z pasją”.
Szczegółowe informacje o wydarzeniach festiwalu (część jest zupełnie bezpłatna), a także ich pełny program są dostępne na stronie: www.teatrkubus.pl.
Źródło: TLiA
Fot. ze spektaklu „Sposób na Alcybiadesa” z Teatru im. J. Osterwy w Lublinie