Festiwal zainauguruje koncert pt. „Carlos Gardel – Tango Miłości”, który odbędzie się 6 września o godzinie 19. Przed publicznością wystąpi mistrzyni saksofonu Alina Mleczko, która wykona utwory mistrza Carlosa Gardela z towarzyszeniem mistrzowskiego zespołu Tango Attack: Hadrian Tabęcki (fortepian), Grzegorz Bożewicz (bandoneon) i Piotr Malicki (gitara). Muzykom będzie towarzyszyć Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Świętokrzyskiej pod batutą Miłosza Kuli.
- Gardel to argentyński śpiewak francuskiego pochodzenia, którego wielkim sukcesem było wprowadzenie do instrumentalnego tanga argentyńskiego liryki. Stworzył w ten sposób piosenkę i został nazwany ojcem piosenki tanga. Ponad sto lat później, nieco przewrotnie, proponujemy powrót do jego piosenek w wydaniu instrumentalnym – mówi Jacek Rogala, dyrektor Filharmonii Świętokrzyskiej.
W przerwie podczas koncertu zostanie otwarta wystawa malarstwa kielczanki Małgorzaty Gutwińskiej.
W ramach Festiwalu będzie można obejrzeć cztery filmy. Będą to: „Tarantino: bękart kina” reż. Tara Wood, „Van Gogh. U bram wieczności” reż. Julian Schnabel, „Tańcząc Pinę” reż. Florian Heinzen-Ziob oraz „Pianoforte” reż. Jakub Piatek. Projekcje odbędą się 7, 9, 11 i 12 września. Wszystkie o godzinie 18.30 w sali koncertowej Filharmonii Świętokrzyskiej.
- Po raz kolejny organizatorzy sięgnęli po tytuły, których już nie sposób zobaczyć w warunkach kinowych i to jest największą wartością tego Festiwalu – tłumaczy Jarosław Skulski, filmoznawca i kierownik kina Fenomen, który tradycyjnie wygłosi komentarz wprowadzający przed każdym seansem.
Drugi koncert odbędzie się w niedziele, 8 września, o godzinie 11 i będzie to koncert rodzinny pt. „Mali geniusze”. Wystąpi Kwartet Smyczkowy Omega w składzie: Mariusz Połomka (skrzypce), Dorota Wolna (altówka), Dorota Bałaga (wiolonczela), Grzegorz Jerzak (kontrabas) i Przemysław Rudkowski (fortepian). Podczas koncertu będzie można posłuchać ciekawych i zabawnych anegdot z życia wielkich kompozytorów: Mozarta, Beethovena, Czajkowskiego, z czasów kiedy byli dziećmi. Spotkanie poprowadzi Agnieszka Nowak-Zagóra.
Z kolei we wtorek, 10 września, o godzinie 18.30 zaplanowany został koncert jazzowy „Nowosielski Audiovisual Misterium”, podczas którego zagra Artur Dudkiewicz Trio: Artur Dutkiewicz (fortepian), Michał Barański (kontrabas) oraz Łukasz Żyta (perkusja). Muzycy, zainspirowani twórczością jednego z najwybitniejszych malarzy polskich XX wieku, zaprezentują nowe kompozycje, łączące jazz z elementami muzyki klasycznej. Koncertowi towarzyszyć będą tworzone „na żywo” kolaże i wizualizacje obrazów Nowosielskiego w formie projekcji wielkoformatowych. Wizualizacje przygotował Andrzej Wąsik.
Festiwal zakończy koncert finałowy „Mistrzowie muzyki filmowej” w wykonaniu fagocisty Krzysztofa Kamińskiego w towarzystwie Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Świętokrzyskiej pod dyrekcją Marcina Wolniewskiego. W programie znajdą się Suita Piotra Marczewskiego z filmu „Znachor”, koncert fagotowy Nino Roty oraz Suita Zdzisława Szostaka z filmu „Królowa Bona”. Słowo o muzyce wygłosi Justyna Mroczek-Gil. Koncert odbędzie się w piątek, 13 września, o godzinie 19.
Przed seansami filmowymi i koncertem „Nowosielski Audiovisual Misterium” będzie można napić się kawy, której fundatorem jest Restauracja Kielecka. Bilety na koncerty i filmy można nabyć w kasie Filharmonii lub przez internet.