- Edukacja teatralna uczy pracy w grupie, uczy wrażliwości, kreatywnego myślenia, daje gwarancję kształtowania takich umiejetności. Mam nadzieję, że nasze warsztaty, konkursy, spotkania zachecą nauczycieli do tworzenia w szkole scen teatralnych. Myślę, że te zajęcia będą bardzo wartościowe i pomogą lepiej realizować edukację teatralną - mówił podczas konferencji Jacek Wołowiec, dyrektor ŚCDN.
Podczas ubiegłorocznej edycji projektu odbyło się 16 spotkań, łącznie 54 godziny dydaktyczne. Największym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty dotyczące emisji głosu. Podczas spotkań nauczyciele brali udział w zajęciach z pantomimy, tworzenia lalek teatralnych, recytacji, podstaw aktorstwa oraz przygotowywali się do wystąpień publicznych. W ramach projektu odbył się także II Konkurs Wiedzy o Teatrze, podczas którego zwyciężyła Szkoła Podstawowa w Iwaniskach. W szkoleniach wzięło udział 253 nauczycieli, najwięcej z powiatu kieleckiego.
- Jest to projekt, który wspiera wychowawczą funkcję szkoły. Uczy świadomego uczestnictwa w kulturze. Cieszę się, że w naszym województwie jest silna grupa pedagogów, którzy prowadzą teatry lub przygotowują się do tworzenia szkolnych teatrów - mówiła wicekurator Katarzyna Nowacka.
Podczas tegorocznej edycji odbędzie się III Konkurs Wiedzy o Teatrze, I Przegląd Teatrów Szkolnych w Języku Polskim, V Konkurs Recytatorski Poezji w Języku Angielskim dla uczniów szkół podstawowych, VII Świętokrzyski Przegląd Teatrów Szkolnych w Języku Niemieckim dla uczniów szkól podstawowych i ponadpodstawowych, XI Świętokrzyski Konkurs Poezji w Języku Angielskim dla uczniów klas VII−VIII szkół podstawowych, XI Świętokrzyski Konkurs Poezji w Języku Angielskim dla uczniów szkół ponadpodstawowych oraz warsztaty i seminaria. Partnerami projektu od pierwszej edycji są Teatr Lalki i Aktora "Kubuś" oraz Kielecki Teatr Tańca.
Konferencji towarzyszyła wystawa prac Aleksandry Kuc-Potockiej, która jest konsultantem metodycznym ŚCDN.