reż.: Michel Franco
wyst.: Tim Roth, Charlotte Gainsbourg, Iazua Larios, Henry Goodman
| Francja, Szwecja, Meksyk | thriller | 2021 | 82 min
Zwiastun:
Godz. seansów:
24 marca, godz. 15.30, 19.30
26 marca, godz. 17.45, 19.30
27 marca, godz. 15.30, 19.30
Więcej o filmie:
Najnowszy film Michela Franco ("Opiekun", "Nowy porządek") był objawieniem festiwalu w Wenecji. "Sundown" w zaskakujący sposób łączy thriller z love story, gwałtowne zwroty akcji łagodząc czułą melancholią. Opowieść o wakacjach w Acapulco przybierających nieoczekiwany obrót pełna jest narracyjnych zakrętów, za którymi czekają nagłe objawienia, chwile grozy, oszałamiające zachody słońca i radykalne decyzje.
Alice (Charlotte Gainsbourg) i Neil (Tim Roth) spędzają urlop w słynnym meksykańskim kurorcie. Luksusową sielankę przerywa niespodziewany telefon, który zmusi ich do zmiany planów, a w głowie Neila pojawi się pokusa, by całkowicie zmienić swoje życie. Rozgrywający się pomiędzy luksusem i nędzą, przywilejem i jego brakiem, pełnią życia i jego zachodem "Sundown" stawia najważniejsze pytania o to, co naprawdę czyni nas szczęśliwymi. Pieniądze? Miłość? Więzi? A może ich brak?
HOLY SPIDER – premiera
reż.: Ali Abbasi
wyst.: Zar Amir-Ebrahimi, Mehdi Bajestani, Arash Ashtiani
| Niemcy, Francja, Szwecja, Dania | dramat | 2022 | 116 min
Zwiastun:
Godz. seansów:
24 marca, godz. 17.15
26 marca, godz. 15.30
27 marca, godz. 17.15
Więcej o filmie:
Oparty na faktach thriller w duchu filmów Davida Finchera, a jednocześnie bezkompromisowy obraz współczesnego Iranu. "Holy Spider" w reżyserii Aliego Abbasiego, twórcy nominowanej do Oscara "Granicy", obnaża przemoc, jaką posługuje się opresyjny, patriarchalny system. Doskonale przy tym tłumaczy, jak zrodził się gniew protestujących dziś Iranek i Irańczyków.
Choć akcja filmu rozgrywa się w Iranie, ten mroczny thriller świadomie nawiązuje do wybitnych amerykańskich klasyków gatunku, takich jak "Taksówkarz" Scorsesego i "Zodiak" Finchera. Posępny i gęsty jak parna, miejska noc film Abbasiego miał swoją premierę w konkursie festiwalu w Cannes, skąd z nagrodą dla najlepszej aktorki wyjechała Zar Amir Ebrahimi.
"Holy Spider" to mistrzowski true crime o kobiecie, która z narażeniem życia docieka prawdy, rzucając wyzwanie patriarchalnej zmowie. Ebrahimi zagrała dziennikarkę tropiącą seryjnego zabójcę pracownic seksualnych w świętym irańskim mieście Meszhed (zbrodnie w Meszhedzie wydarzyły się naprawdę – zginęło szesnaście kobiet). Religijni przywódcy, policja i media nie kryją cichego podziwu dla fanatyka, który "czyści" ulice z zepsucia i grzechu. Bohaterka ma więc przeciwko sobie nie tylko mordercę, ale także drapieżników w mundurach i na stanowiskach, dla których życie kobiet – w tym jej własne – nie ma żadnej wartości. Świat "Holy Spider" jest jak zastawiona na nie lepka pajęczyna.
EUROBAJKI – niedzielne seanse dla najmłodszych
CO W TRAWIE GRA – premiera
reż.: Luka Rukavina
| Chorwacja | animowany | 2023 | 82 min
kat. wiek.: 4+
Zwiastun:
26 marca, godz. 11.00 i 13.00
Więcej o filmie:
To nowe spojrzenie na słynną bajkę opowiedzianą najpierw przez Ezopa, a później przez Jeana de la Fontaine.
Ket gra na gitarze w zespole złożonym z koników polnych. W pobliżu mieszka Antonina – księżniczka mrowiska, w którym zabroniona jest wszelka muzyka i panuje etos pracy.
Antonina i Ket przypadkiem się spotykają i zaprzyjaźniają. Kiedy księżniczka zostaje porwana przez złowrogiego Anteodora – Ket i przyjaciele ruszają jej na ratunek.
KRÓTKA HISTORIA POLSKIEGO KINA
Kino Fenomen i Stowarzyszenie Kin Studyjnych zapraszają w 2023 r. na nowy cykl filmowy pt. Krótka Historia Polskiego Kina.
Polska kinematografia jest jedną z najciekawszych spośród wielkich narodowych kinematografii 2. połowy XX wieku. Mimo burzliwej historii, cenzury, kolejnych załamań ekonomicznych i społecznych nasi twórcy i twórczynie tworzyli dzieła wybitne i na stałe wpisane do światowego kanonu. Oglądając te filmy, od kluczowych dla szkoły polskiej lat 50. i 60. przez megaprodukcje lat 70. po kino moralnego niepokoju lat 80., możemy przez ich pryzmat poznać zarówno kolejne prądy artystyczne, jak i obraz zmieniającej się rzeczywistości społeczno-ekonomicznej i produkcyjnej polskiego kina, i co za tym idzie zyskujemy wgląd w polskie imaginarium kolejnych dekad.
Historia naszej kinematografii to także historia polskich reżyserów i reżyserek. W przeglądzie Krótka historia polskiego kina organizatorzy skupiają się na prezentacji wybranych tytułów największych twórców i twórczyń głównego nurtu.
Jak zmieniała się wrażliwość filmowców?
Czy czerpali oni z europejskiego i światowego kina, czy tworzyli nową jakość?
Jak wpływały na nich zmiany społeczne i geopolityczne?
W końcu: jak polskie kino rezonowało za granicami naszego kraju?
Przegląd pozwoli na przypomnienie sobie najważniejszych, poddanych cyfrowej rekonstrukcji, dzieł powstałych nad Wisłą i poprzez nie na zajrzenie pod podszewkę zmian, jakie zachodziły w ciągu kolejnych dekad PRL.
Organizator przeglądu: Stowarzyszenie Kin Studyjnych
Kurator przeglądu: Tomasz Kolankiewicz
Partnerzy: WFDiF, DI Factory
Przegląd współfinansowany ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej
28 marca, godz.18.00
POCIĄG
reż.: Jerzy Kawalerowicz
wyst.: Lucyna Winnicka, Leon Niemczyk, Teresa Szmigielówna, Zbigniew Cybulski
| Polska | dramat obyczajowy | 1959 | 93 min
WIDNOKRĄG DOBREGO KINA – 29 marca
godz. 16.00
RZEKA
reż.: Jennifer Peedom
| Australia | dokumentalny | 2021 | 72 min
Zwiastun:
Więcej o filmie:
Spektakularny wizualnie film o roli rzek we współczesnym świecie, z narracją czytaną przez Willema Dafoe i muzyką m.in. Radiohead.
Rzeki od zawsze kształtowały Ziemię, przepływały przez kontynenty, rzeźbiły krajobraz, a także nasze potrzeby, kultury i sny. Te arterie świata są tętnicami ludzkości – bogatym źródłem życia, bez którego człowiek, zwierzęta i rośliny szybko by wyginęły. Film jest spojrzeniem z lotu ptaka na związek ludzkości z rzekami. Zabiera nas w podróż w czasie i przestrzeni, pokazując rzeki w niespotykanej skali i z niezwykłej perspektywy.
godz. 17.30
CHLEB I SÓL
reż.: Damian Kocur
wyst.: Tymoteusz Bies, Jacek Bies, Dawid Piejko
| Polska | dramat | 2022 | 99 min
Zwiastun:
Więcej o filmie:
Upalne lato, leniwie płynący czas, hip-hopowy freestyle, chłopaki z tatuażami i zalotne dziewczyny, z którymi lepiej nie zadzierać. Tak właśnie wygląda miejsce z czasów młodości, do którego wraca Tymek – student warszawskiej Akademii Muzycznej przygotowujący się do rozpoczęcia światowej kariery jako pianista. Jest tu też jego matka oraz brat Jacek i koledzy z dawnych dni przesiadujący na osiedlu. Tymek pojawia się tu jednak tylko na chwilę – po wakacjach rusza na zachód Europy, gdzie otrzymał stypendium. Ta krótka wizyta w zupełności wystarczy, aby poznał centralny punkt spotkań lokalnej młodzieży jakim jest nowo powstały bar z kebabem. Chłopaki z osiedla dobrze żyją z obcokrajowcami, ale są drobne wyjątki. Z czasem konflikt zaostrza się. Spirala strachu i zagrożenia zaczyna się nakręcać, a Tymek znajdzie się w samym jej centrum.
godz.19.30
NIEBEZPIECZNI DŻENTELMENI
reż.: Maciej Kawalski
wyst.: Tomasz Kot, Marcin Dorociński, Andrzej Seweryn, Wojciech Mecwaldowski
| Polska | komedia kryminalna | 2022 | 108 min
Zwiastun:
Więcej o filmie:
Tadeusz Boy-Żeleński (T. Kot), Witkacy (M. Dorociński), Joseph Conrad (A. Seweryn) i Bronisław Malinowski (W. Mecwaldowski), cztery znakomitości zakopiańskiej bohemy budzą się po mocno zakrapianej, całonocnej imprezie. Głowy pękają im od kaca, nikt nic nie pamięta, a sytuacji nie poprawiają znalezione na podłodze zwłoki nieznanego mężczyzny. Dodatkowo do drzwi domu dobijają się właśnie stróże prawa, a to dopiero początek kłopotów. Rozpoczyna się wyścig z czasem, w którym bohaterowie muszą uwolnić się nie tylko od podejrzeń, ale także od równie niebezpiecznych środowiskowych plotek i jak najszybciej wyjaśnić zagadkę tajemniczej śmierci. Wkrótce za sprawą tych błyskotliwych i uwielbiających ryzyko dżentelmenów tętniące kulturalnym życiem Zakopane stanie się tłem wielkiej intrygi, w którą zamieszani będą gangsterzy, artyści i politycy, w tym Zofia Nałkowska czy Józef Piłsudski. Na drodze bohaterów stanie również Lenin we własnej osobie, który akurat zawitał do Poronina…
Bilety: kfk.systembiletowy.pl
Na platformie mojeekino.pl kino Fenomen ma swoją wirtualną salę kinową mojeekino.pl/kino-fenomen-kielce w której można oglądać studyjny repertuar 24/7.
_______
Źródło: kino Fenomen