Prezentowana obecnie niewielka, ale bardzo ważna ekspozycja obrazuje dzieje zbiorów kieleckiej biblioteki kapitulnej i seminarium duchownego. W salach wystaw czasowych MHK, przez ponad miesiąc będzie można poznawać tę fascynującą historię.
Prezentowana ekspozycja odkrywa przed nami tajemnice, które powinny już wcześniej ujrzeć światło dzienne. Niewiele osób przecież wie, że to właśnie w kieleckich zbiorach znajduje się rękopis słynnej pieśni (hymnu) mistrza Wincentego Gaude Mater Polonia (Raduj się Matko Polsko). Poznamy zatem historię tego rękopisu, dzieła zachowanego w „Antyfonarzu kieleckim” z 1372 r. Wśród dzieł unikatowych wymienić także warto Statuta vel praecepta scholarum – fragment dydaktycznego poematu żakowskiego, rękopis kolekcji kazań średniowiecznego kaznodziei Łukasza z Wielkiego Koźmina, czy wreszcie zapis modlitwy Salve Regina po polsku (O dobrothliva o slothka dzyevycze).
Podkreślić należy, że w kręgu kształtowania się najstarszej tradycji i historii Kościoła Katolickiego w Kielcach mieści się postać Wincentego z Kielc, autora Żywotu Mniejszego (Vita minor) i Żywotu Większego (Vita maior) Św. Stanisława.
Wystawa pomoże zrozumieć trud średniowiecznych pisarzy, kopistów i introligatorów oraz efekt ich pracy – prawdziwe dzieła sztuki. To jednocześnie świadectwo tradycji kulturalnych Kielc, które przez kilkaset lat były prywatnym miastem biskupów krakowskich i pod ich opieką kształtowały swoją tożsamość.
Na wystawie zaprezentowana zostanie również rekonstrukcja średniowiecznego skryptorium z opactwa benedyktynów w Tyńcu, użyczona do wystawy przez fundację Chronić Dobro, która zajmuje się promocją dziedzictwa opactwa benedyktynów w Tyńcu.
4 września o godzinie 17.00, po kilku latach przygotowań, we współudziale i z inspiracji prof. dr hab. Krzysztofa Brachy, Muzeum Historii Kielc udostępnia wystawę zatytułowaną „Średniowieczne skarby Kielc. Rękopiśmienne księgi dawnej biblioteki kapituły kieleckiej”. Wystawę można oglądać do 6 października 2019 roku.
Źródło: MHK