Zespół SBB (dawniej: Silesian Blues Band) został okrzyknięty przez krytyków muzycznych najlepszą polską rockową formacją 50-lecia. Grupa powstała w 1971 roku w Siemianowicach Śląskich jako zespół Józefa Skrzeka, młodego wówczas basisty i pianisty, który miał za sobą już niemal roczną współpracę z zespołem Breakout. W składzie tria obok lidera znaleźli się Apostolis Anthimos, przez przyjaciół zwany Lakis (gitara), 17-letni syn greckich imigrantów, urodzony w Katowicach oraz Jerzy Piotrowski (perkusja). Intensywne próby, regularne koncerty na Śląsku i pierwsze nagrania radiowe spowodowały, że zespół zaczął być dostrzegany poza granicami regionu.
W końcu 1971 roku cały Silesian Blues Band rozpoczął ponad półtoraroczną współpracę z Czesławem Niemenem (jako grupa Niemen). Koncertowali wówczas wiele w Europie (m.in. podczas festiwalu Rock And Jazz Now w Monachium) i w kraju, zarejestrowali także cztery albumy. Latem 1973 roku drogi muzyków rozeszły się, Niemen wkrótce założył Niemen Aerolit, a Silesian Blues Band przekształcił się w SBB. Skrót ten już wtedy rozwijano, według pomysłu Franciszka Walickiego, ówczesnego opiekuna grupy jako „Szukaj, Burz i Buduj”.
Pierwszy album SBB, zatytułowany SBB, został nagrany na żywo w kwietniu 1974 roku. W latach 70. SBB odnosiło wielkie sukcesy nie tylko w Polsce, ale również za granicą. Zespół został rozwiązany w 1980 po nagraniu płyty „Memento z banalnym tryptykiem”. Przyczyną rozwiązania było przemęczenie nieustanną, 10-letnią aktywnością na scenie.
Zespół powracał kilkakrotnie w latach dziewięćdziesiątych – kolejno w 1991, 1993 i 1998 roku. Okazją do powrotu był m.in. koncert zorganizowany przez Franciszka Walickiego, zatytułowany „Trzy dekady rocka w Polsce”. Rok 2000 to kolejny powrót zespołu na scenę rockową. W 2004 wytwórnia Metal Mind Productions wydała reedycje wszystkich katalogowanych płyt zespołu, wzbogaconych o nagrania dodatkowe. 13 kwietnia 2014 roku SBB zagrało po raz pierwszy od 1994 roku w swoim żelaznym składzie.
SBB w legendarnym składzie: Józef Skrzek – instrumenty klawiszowe, gitara, Anthimos Apostolis – gitary, perkusja oraz Jerzy Piotrowski – perkusja wystąpi 10 listopada o godzinie 19 w sali widowiskowej Koneckiego Centrum Kultury. Bilety dostępne są na stronie biletyna.pl lub w kasie kina Pegaz.
Źródło: Koneckie Centrum Kultury, biletyna.pl