Piątek, 1 listopada 2024 - Konrada, Seweryny, Wiktoryny

Pięciu Nieudanych A A A

Czwartek, 9 maja 2019 Autor: Edyta Ruszkowska
"Pięciu Nieudanych" to najbliższa premiera Teatru Lalki i Aktora "Kubuś" dla widzów od lat 4. Spektakl powstał na motywach książki Beatrice Alemagny, w przekładzie Ewy Nicewicz-Staszowskiej.
Spektakl „Pięciu nieudanych” jest sceniczną adaptacją książki o tym samym tytule,  uznanej na świecie włoskiej autorki Beatrice Alamagna. To pełna humoru, poetycka, mądra opowieść o własnych ograniczeniach, codziennych sukcesach i porażkach, a także postrzeganiu siebie i innych. Za sprawą zabawnych i pozytywnych bohaterów oraz ich niezwykłych perypetii dowiadujemy się, że świat nie jest co prawda perfekcyjny, ale idealną receptą na jego małe i wielkie troski może być wzajemna życzliwość, zrozumienie i przyjaźń. 

Przedstawienie adresowane do widzów od lat 4 wyreżyserowała Honorata Mierzejewska-Mikosza, która wspólnie z Anną Andraka stworzyła też jego scenariusz.

- Po przeczytaniu książki postanowiłam razem z Anną Andrak przeprowadzić warsztaty z dziećmi. Przywędrowałyśmy z pomysłem do kilku przedszkoli. Dowiedziałyśmy się ciekawych rzeczy  od dzieci o postaciach z książki. Każda z tych postaci została zarysowana przez dzieci - mówi reżyserka spektaklu Honorata Mierzejewska-Mikosza, która jest jedną z założycielek Stowarzyszenia Artystycznego Teatr Poddańczy. Interesuje się teatrem inicjacyjnym. Jako jedna z pierwszych tworzyła w Polsce spektakle dla najnajmłodszych. Pomysłodawczyni i współorganizatorka Kulturalnej Akademii Bobasa w Białymstoku - imprezy skierowanej do rodziców z dziećmi w wieku 0-3 lata.

To pełna humoru opowieść o wesołych przyjaciołach z „koślawego domu, który w każdej chwili może runąć” i gdzie każdy poranek zwiastuje całą masę przygód. Od śniadania przez szaloną gimnastykę po kolejne, nieoczekiwane awarie… Jak poradzą sobie z nimi Dziurawy, Felerny, Postawiony na Głowie, Sflaczały i Złożona na Pół? Zwłaszcza, że dziwnym trafem przytrafi im się też wizyta pewnego niezwykłego gościa. I to takiego, który na tle Pięciu Nieudanych będzie sprawiał wrażenie nadzwyczaj Idealnego…

- Inspiracji bylo kilka. Podobnie jak reżyserkę i scenarzystkę mnie też zainspirowały dzieci. Chciałam, żeby kostiumy w spektaklu pasowały do charakterów postaci. Jest to coś abstrakcyjnego, ale chciałam, żeby dzieciom z czymś się kojarzyły - tak o swojej pracy opowiada scenografka Mária Bačová, która pochodzi ze Słowacji. Ukończyła studia "Scenografie i konstrukcje dla lalek" na Akademii Sztuk muzycznych i scenicznych w Bratysławie (2018). Już podczas studiów współpracowała przy różnych profesjonalnych lub amatorskich przedstawieniach teatralnych.

Za muzykę w spektaklu odpowiada  Anna Stela, a opiekę pedagogiczną – Justyna Czarnota - pedagog teatru, pasjonatka teatru dla dzieci i młodzieży.

- Muzyka jest specjalnie skomponowana do spektaklu. Pierwszy raz tworzyłam piosenki dla dzieci. Sama jestem ciekawa, jak je odbiorą dzieci - mówi Anna Stela - aktorka i kompozytorka, absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie im. L. Solskiego. Jako aktorka i autorka muzyki teatralnej współpracowała z licznymi teatrami w Polsce.

- W spektaklu nie będzie brawurowych tańców. Patrzyłem na warsztat i możliwości aktorów. Kostiumy pobudziły moją wyobraźnię. Kostium zainspirował mnie do ruchu - mówi choreograf Tomasz Graczyk.


Premiera spektaklu odbędzie się  12 maja 2019 roku o godz. 17.00.

Kapela Podwórkowa SCYZORY zaprasza do stałej współpracy muzyków amatorów

Kapela Podwórkowa SCYZORY, działająca w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach, zaprasza do stałej...

Narodowe Święto Niepodległości w WDK – koncert patriotyczny "Niepodległe piosenki"

11 listopada w sali Teatralnej Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach wystąpi Warszawska Orkiestra...

„Sandomierskie ślady Jarosława Iwaszkiewicza”. Wystawa czasowa w Zamku Królewskim w Sandomierzu

Jarosławowi Iwaszkiewiczowi będzie poświęcona najnowsza wystawa pt. „Sandomierskie ślady...

Zmiana warty w Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach

Michał Kotański odchodzi z Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. Stanowisko dyrektora będzie...

Świętokrzyski Konkurs Sztuki Ludowej 2024

Wojewódzki Dom Kultury im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach zaprasza do udziału w Świętokrzyskim...

„Kim tak naprawdę jesteśmy?” – „Matrioszka” w Kieleckim Teatrze Tańca

W sobotę, 19 października na Małej Scenie Kieleckiego Teatru Tańca odbyła się premiera spektaklu...

KIELCE YOUNG FASHION w WDK

W Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach, młodzi adepci mody zaprezentują swoje projekty podczas...

Rozdano Świętokrzyskie Nagrody Kultury za rok 2024

Podczas uroczystej gali, jaka odbyła się w odnowionej i zmodernizowanej siedzibie Teatru im....

Powered by Actualizer & Heuristic
Copyright © 2014 by PIK KIELCE
Licznik odwiedzin: 65 083 794
Polityka prywatności | Mapa strony

Cookies

Ta strona korzysta z cookies, które instalowane są w Twojej przeglądarce, więcej informacji w Polityce Prywatności