Przedstawienie adresowane do widzów od lat 4 wyreżyserowała Honorata Mierzejewska-Mikosza, która wspólnie z Anną Andraka stworzyła też jego scenariusz.
- Po przeczytaniu książki postanowiłam razem z Anną Andrak przeprowadzić warsztaty z dziećmi. Przywędrowałyśmy z pomysłem do kilku przedszkoli. Dowiedziałyśmy się ciekawych rzeczy od dzieci o postaciach z książki. Każda z tych postaci została zarysowana przez dzieci - mówi reżyserka spektaklu Honorata Mierzejewska-Mikosza, która jest jedną z założycielek Stowarzyszenia Artystycznego Teatr Poddańczy. Interesuje się teatrem inicjacyjnym. Jako jedna z pierwszych tworzyła w Polsce spektakle dla najnajmłodszych. Pomysłodawczyni i współorganizatorka Kulturalnej Akademii Bobasa w Białymstoku - imprezy skierowanej do rodziców z dziećmi w wieku 0-3 lata.
To pełna humoru opowieść o wesołych przyjaciołach z „koślawego domu, który w każdej chwili może runąć” i gdzie każdy poranek zwiastuje całą masę przygód. Od śniadania przez szaloną gimnastykę po kolejne, nieoczekiwane awarie… Jak poradzą sobie z nimi Dziurawy, Felerny, Postawiony na Głowie, Sflaczały i Złożona na Pół? Zwłaszcza, że dziwnym trafem przytrafi im się też wizyta pewnego niezwykłego gościa. I to takiego, który na tle Pięciu Nieudanych będzie sprawiał wrażenie nadzwyczaj Idealnego…
- Inspiracji bylo kilka. Podobnie jak reżyserkę i scenarzystkę mnie też zainspirowały dzieci. Chciałam, żeby kostiumy w spektaklu pasowały do charakterów postaci. Jest to coś abstrakcyjnego, ale chciałam, żeby dzieciom z czymś się kojarzyły - tak o swojej pracy opowiada scenografka Mária Bačová, która pochodzi ze Słowacji. Ukończyła studia "Scenografie i konstrukcje dla lalek" na Akademii Sztuk muzycznych i scenicznych w Bratysławie (2018). Już podczas studiów współpracowała przy różnych profesjonalnych lub amatorskich przedstawieniach teatralnych.
Za muzykę w spektaklu odpowiada Anna Stela, a opiekę pedagogiczną – Justyna Czarnota - pedagog teatru, pasjonatka teatru dla dzieci i młodzieży.
- Muzyka jest specjalnie skomponowana do spektaklu. Pierwszy raz tworzyłam piosenki dla dzieci. Sama jestem ciekawa, jak je odbiorą dzieci - mówi Anna Stela - aktorka i kompozytorka, absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie im. L. Solskiego. Jako aktorka i autorka muzyki teatralnej współpracowała z licznymi teatrami w Polsce.
- W spektaklu nie będzie brawurowych tańców. Patrzyłem na warsztat i możliwości aktorów. Kostiumy pobudziły moją wyobraźnię. Kostium zainspirował mnie do ruchu - mówi choreograf Tomasz Graczyk.
Premiera spektaklu odbędzie się 12 maja 2019 roku o godz. 17.00.