O „
koncepcjach ugody politycznej z Rosją polskich elit w dobie niewoli narodowej” opowie dr hab. prof. UJK Mariusz Nowak z Instytutu Historii UJK, dr hab. prof. UJK Jerzy Gapys przedstawi „
postawę polskiego ziemiaństwa wobec polityki okupanta niemieckiego w latach 1939-1945”, a Leszek Wołczyk z Muzeum Wsi Kieleckiej opowie o problemach interpretacyjnych w źródłach archiwalnych dotyczących tzw. „
dworku z Suchedniowa”.
Spotkaniu towarzyszyć będą dwie wystawy: „
Dwór straszny, dwór piękny, dwór narodowy”, opracowana przez dr. Krzysztofa Karbownika (Muzeum Wsi Kieleckiej) oraz
„Obraz ziemiaństwa polskiego w zbiorach Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Kielcach”, przygotowana przez Elżbietę Woźniczkę i Ewę Lewicką z Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Kielcach).
Jak zwykle czynny będzie punkt informacyjny „
Archiwa rodzinne”, przy którym będzie można zasięgnąć porady jak gromadzić i jak zadbać o prywatne zbiory rodzinne oraz stoiska wydawnicze.
Organizatorami „
Spotkań ze źródłem archiwalnym” są : Archiwum Państwowe w Kielcach, Instytut Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, Muzeum Wsi Kieleckiej, Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Kielcach oraz Kieleckie Towarzystwo Naukowe, a patronem medialnym jest Platforma Informacji Kulturalnej Województwa Świętokrzyskiego.