Kolejna premiera, tym razem czytania performatywnego dramatu dla młodzieży i dorosłych, opowie o losach Stanisława Misakowskiego. Autorem i reżyserem jest Michał Zdunik. Premiera odbędzie 14 października, w ramach ministerialnego projektu, dofinansowanego przez Narodowe Centrum Kultury „Język obcy – język ojczysty. Historia Stanisława Misakowskiego”. Tematem przedsięwzięcia jest życie i twórczość Stanisława Misakowskiego – poety, w którego losach odbijają się dramaty XX wieku: koszmar wojny, zbrodnicze totalitaryzmy, samotność wygnania. Twórca ten – z pochodzenia Ukrainiec, po wypędzeniu ze swojego domu i stalinowskim prześladowaniu, bezpieczną przystań i nową ojczyznę odnalazł w Polsce. W ramach projektu odbędą się również warsztaty w Muzeum Dialogu Kultur, dotyczące szeroko pojętego dialogu i integracji.
W styczniu 2024 r. odbędzie się premiera przedstawienia dla widzów od lat 7, pt. „Takie coś” (wg scenariusza i w reżyserii Piotra-Bogusława Jędrzejczaka), opartego na twórczości brytyjskiego prekursora purnonsensu Edwarda Leara. Uczestnictwo w spektaklu będzie opierać się na przyjemności wynikającej z zabawy i z rozpętania czystej, nieograniczonej wyobraźni: poety, kompozytora (bo w wielu partiach będzie to rzecz śpiewana), scenografa (a głównie autora kostiumów), choreografa - i przede wszystkim: widzów.
Wiosną do kieleckiego teatru lalkowego zawita „Pchła Szachrajka”, autorstwa mistrza Jana Brzechwy. Jest to pełna humoru słownego i sytuacyjnego wierszowana opowieść o barwnych przygodach tytułowej bohaterki, która nie zważając na szkodę innych, oszukuje dla osiągnięcia własnych korzyści. Jej wybrykom i krętactwom nie byłoby końca, gdyby nie spotkała ją za to wszystko zasłużona kara. Sceniczną wersję „Pchły Szachrajki”, dla dzieci od lat 3, wyreżyseruje Cezary Iber.
Na koniec sezonu natomiast zaplanowana jest premiera przedstawienia dla widzów od lat 12, pt. „Opowiadanie Króla Wysp Hebanowych”, autorstwa Bolesława Leśmiana, w adaptacji i reżyserii Przemysława Żmiejki. To inspirowane tematyką orientalną, fascynujące historie o władcach, istotach nadprzyrodzonych, ale też o zwykłych ludziach. Pełne niezwykłych zdarzeń i postaci koleje życia Króla Wysp Hebanowych przedstawione zostaną w poetyce gier komputerowych, czyli baśni XXI stulecia.
Po dłuższej przerwie, na życzenie widzów, teatr „Kubuś” wznowi dwa przedstawienia, które miały już swoje premiery kilka lat temu: obsypany nagrodami spektakl „Pod adresem marzeń”, w reżyserii Marka Zákostelecký’ego, inspirowany prawdziwą historią kamienicy przy ul. Dużej 9, w której mieści się siedziba „Kubusia” oraz „Amelka, Bóbr i Król na dachu”, w reżyserii Roberta Drobniucha.
Warto też wspomnieć, że we wrześniu, dla uczczenia Roku Pamięci Bohaterek i Bohaterów Getta Warszawskiego, Teatr zaprosi na „Arkę Czasu”, w reżyserii Tomasza Kaczorowskiego. Bohaterami przedstawienia są żydowskie dzieci ukrywające się w czasie II wojny światowej w ogrodzie zoologicznym państwa Żabińskich. Na przełomie października i listopada, w ramach Sceny dla Młodzieży i Dorosłych, odbędzie się pokaz spektaklu „Dziady po Białoszewskim” na podstawie „Chamowa” i poezji Mirona Białoszewskiego, w reżyserii Anny Retoruk.
Kielecki teatr lalkowy będzie kontynuował działania z zakresu edukacji kulturalnej: 42. Konkurs Plastyczny „Mój Teatr”, warsztaty dla dzieci i młodzieży skupionych w Grupie teatralnej TworzyMY, warsztaty dotyczące zasad bezpiecznego zachowania się na drodze i poza nią w ramach Świętokrzyskiej Akademii Bezpieczeństwa, a także Komitet Nauczycielski, służący pogłębianiu współpracy między instytucjami kultury a środowiskiem pedagogicznym oraz wzajemnej wymianie wiedzy i dobrych praktyk.
W okresie: 1 września – 28 grudnia 2023 odbędzie się 2. Plebiscyt publiczności „Wystrzałowy Kubuś!” na najpopularniejszych w poprzednim sezonie: aktorkę, aktora i przedstawienie. Więcej informacji tutaj.
Jak co roku, „Kubuś” będzie też aktywnie uczestniczyć w różnego rodzaju akcjach i przedsięwzięciach, współpracując z kieleckim Urzędem Miasta, instytucjami kultury, placówkami oświatowymi, stowarzyszeniami, fundacjami, Wodociągami Kieleckimi, Policją, Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego itp. Już w najbliższym czasie, 16 i 17 września, Teatr weźmie udział w Europejskich Dniach Dziedzictwa oraz III Festiwalu Wiatru, w ramach których zorganizuje spacer historyczny, spotkanie z Marzeną Nosek (pasjonatką historii Kielc, autorką) i Adamem Czopkiem (znawcą opery, recenzentem, autorem). Poza tym, dwukrotnie zaprezentuje spektakl „Pod adresem marzeń”.