Prezentacja "Galeria Krzywe Koło (1956-1965). Prace na papierze" jest rozszerzoną wersją wystawy przygotowanej w Radomiu. Spośród wielu propozycji Mariana Bogusza (1920-1980) wyróżniała się idea utworzenia ogólnie dostępnego zbioru dzieł sztuki nowoczesnej, na wzór zorganizowanej przez Władysława Strzemińskiego i grupę „a.r.” Międzynarodowej Kolekcji (1931) zdeponowanej w łódzkim muzeum. Przygotowanie tego projektu artysta rozpoczął natychmiast po uwolnieniu z obozu koncentracyjnego w Mauthausen (1945) i powołaniu w Warszawie Klubu Młodych Artystów i Naukowców (1947). Polityczny nadzór nad sztuką i doktryna socrealizmu zatrzymała dalsze gromadzenie kolekcji. Dopiero możliwość swobodnego wypowiadania się na najbardziej nawet drażliwe tematy, jaka nastąpiła w wyniku przemian po 1956 roku, spotkania i dyskusje grona intelektualistów w warszawskim Klubie Krzywego Koła, organizowanie wystaw w prowadzonej przez Bogusza działającej w jego obrębie autonomicznej Galerii (1956), stworzyły warunki powrotu do tych założeń. Bogusz kolekcjonował dzieła artystów wystawiających w "Galerii Krzywe Koło", łącząc dokonania twórców z różnych regionów Polski, z autorami z Czech, Słowacji, Węgier i Niemiec oraz międzynarodowego ruchu Phases. Chciał zgromadzić stale eksponowany, ciągle rozszerzający się zbiór.
Prezentacja "Galeria Krzywe Koło (1956-1965). Prace na papierze" jest rozszerzoną wersją wystawy przygotowanej w przez warszawską "Przestrzeń dla Sztuki S²". Wernisaż wystawy odbedzie się 22 lutego o godzinie 19.00.
Szczegółowe informacje na temat wystawy znajdują się na stronie http://galeriawinda.pl/wystawy/wernisaz-wystawy-krzywe-kolo/
Źródło: galeria "Winda"