„Bracia Krajewscy w walce. Pokąd sił nam starczy” to ekspozycja, która opowiada o losach czterech braci walczących w II wojnie światowej. Trzech z nich zginęło na początku wojny, czwarty zaangażował się w działalność konspiracyjną, walczył w Armii Krajowej w zgrupowaniu „Ponury - Nurt”. W związku z wystawą, Muzeum Wsi Kieleckiej przygotowało dwa konkursy plastyczne – na exlibris Rodziny Krajewskich oraz portret psa-zwiadowcy Morusa.
Konkurs na exlibris Rodziny Krajewskich jest skierowany do uczniów szkół ponadpodstawowych, którzy lubią tworzyć projekty graficzne. Zamknięcie szerokiej treści w niewielkiej formie daje im możliwość wykazania się pomysłowością i umiejętnościami artystycznymi. Młodzież, poza historią rodziny Krajewskich, która jest przykładem dziejów wielu polskich rodzin inteligenckich, poznaje tajniki tworzenia exlibrisu i jego historię. W znaku powinna znaleźć się historia rodziny oraz charakter ich dawnego zbioru bibliotecznego.
Laureat konkursu otrzyma nagrodę finansową w wysokości dwa tysiące złotych, której fundatorem jest Krzysztof Krajewski-Siuda. Przewidziane są także dwa wyróżnienia z nagrodami rzeczowymi ufundowanymi przez organizatora i partnerów konkursu.
Drugi konkurs – na portret psa-zwiadowcy Morusa to propozycja dla uczniów szkół podstawowych. Przy okazji zajęć plastycznych i prac nad projektem dzieci mogą dowiedzieć się, jak funkcjonowały jednostki Armii Krajowej w czasie okupacji. Współcześnie w wielu jednostkach służb mundurowych i ratunkowych służą psy pracujące. Także w czasie wojny i okupacji zdarzało się, że zwierzęta pomagały żołnierzom. Specjalnie wyszkolony pies, Morus pomagał żołnierzom Armii Krajowej, drużynie dowodzonej przez podchorążego Jerzego Józefa Krajewskiego ps. „Zabawa”. Brał udział w wielu akcjach. Był ulubieńcem i maskotką żołnierzy.
Podobnie, jak w przypadku pierwszego konkursu, przyznana zostanie nagroda główna i dwa wyróżnienia. Zwycięzca otrzyma tysiąc złotych. Nagrodę ufundował również Krzysztof Krajewski-Siuda. Osoby wyróżnione dostaną nagrody rzeczowe.
Materiały pomocnicze, które pomogą stworzyć prace konkursowe, zostały opublikowane na stronach: www.michniow.pl oraz www.mwk.com.pl. Tam też znajduje się regulamin konkursu. Prace należy składać do 14 grudnia w siedzibie Muzeum Wsi Kieleckiej, ul. Jana Pawła II nr 6, 25-025 Kielce.
Patronat honorowy nad wydarzeniami objęła marszałek województwa świętokrzyskiego Renata Janik oraz świętokrzyski kurator oświaty Piotr Łojek.
Muzeum zachęca również dzieci do wzięcia udziału w „Ogólnopolskim konkursie na maskotkę Muzeum Wsi Kieleckiej”. Celem konkursu jest wybranie najlepszego projektu maskotki wraz z jej nazwą, która będzie nawiązywać do walorów Muzeum Wsi Kieleckiej, promować je oraz kształtować jego pozytywny i przyjazny wizerunek. Maskotka stanie się wizytówką Muzeum Wsi Kieleckiej. Konkurs jest skierowany do dzieci do 14 roku życia.
Prace konkursowe powinny być przygotowane w formie rysunku lub szkicu dowolną techniką (rysunek, szkic, grafika komputerowa, akwarela, pastele, plakatówka, wycinanka, kredki, techniki mieszane). Do pracy należy dołączyć krótkie uzasadnienie projektu oraz nadać maskotce nazwę, która będzie kojarzyć się z Muzeum Wsi Kieleckiej.
Laureaci konkursu otrzymają nagrody finansowe, których fundatorem jest Muzeum Wsi Kieleckiej: tysiąc złotych za pierwsze miejsce, 700 złotych za drugie i 500 złotych za trzecie miejsce.
Prace należy składać w siedzibie Muzeum Wsi Kieleckiej, ul. Jana Pawła II nr 6, 25-025 Kielce albo przysyłać listownie, a także drogą elektroniczną na adres e-mail: konkurs@mwk.com.pl do 30 listopada. Regulamin konkursu oraz karta zgłoszeniowa znajdują się na stronie internetowej mwk.com.pl.
Źródło: Muzeum Wsi Kieleckiej