Podczas uroczystego wieczoru Mistrz swoimi dziełami wprowadzi kieleckich słuchaczy w czas i przestrzeń głównie sakralną. Zabrzmiała muzyka pełna refleksji, melodyjna i wciągająca, urzekająca pięknem acappellowego brzmienia, niekiedy kojarzącego się z liturgią prawosławia, lub z oszczędną rolą orkiestry i mocą zespolonych głosów.
W programie koncertu pomieszczono dwa mające wiele wspólnego hymny – do Św. Wojciecha i do Św. Daniela. Oba mają podobną obsadę, są utworami okolicznościowymi, powstały w tym samym okresie pod koniec lat 90ubiegłego wieku, a ich podstawą są dawne teksty liturgiczne. Hymn do św. Wojciecha napisany został z okazji 1000-lecia Gdańska i sławi patrona miasta. Główny akcent położony jest na tekst podawany w sposób prosty z zachowaniem łacińskiego iloczasu i intonacji. Partie instrumentalne służą dopełnieniu głosów. Hymn do Św. Daniela powstał na uroczystość 850-lecia założenia Moskwy. Dzieło, ze staro-cerkiewno-słowiańskim tekstem, opiewa wielkość pierwszego księcia Moskwy, imponuje rozmachem i potęgą brzmienia w szczególności finał z dzwonami cerkiewnymi.
Z kolei
Agnus Dei oraz
Stabat Mater przez długi czas wiodły samodzielny żywot, nim zostały włączone przez kompozytora do większych całości: pierwsze stało się piątą częścią
Polskiego Requiem, natomiast drugie kompozytor Krzysztof Penderecki wcielił do
Pasji wg św. Łukasza. Dzieła przeznaczone na chór a cappella, bardzo ekspresyjne, przepełnione smutkiem, z dramaturgicznym przebiegiem, ale w ostatnich częściach niosące promyk nadziei. Pierwszą część inauguracyjnego koncertu w wykonaniu muzyków FŚ oraz Chóru Polskiego Radia w Krakowie pod kierunkiem Szymona Wyrzykowskiego dyrygował kompozytor Krzysztof Penderecki.
Uroczysty wieczór zamknęłą II Symfonia określana jako postromantyczna, nawiązująca do symfoniki Bruknera, Mahlera, Sibeliusa i Szostakowicza. Swoją polską premierę miała podczas Warszawskiej Jesieni w słynnym roku 1981. Utwór posępny i dramatyczny, a jednak słucha się go z zapartym tchem.
Kielecka publiczność do ostatniego miejsca wypełniająca salę koncertową Filharmonii Świętokrzyskiej wysłuchała II Symfonię po raz pierwszy w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej FŚ, którą dyrygował Maciej Tworek asystent Mistrza Pendereckiego.
Jubileuszowy XXV festiwal Świętokrzyskie Dni Muzyki, objęty został patronatem honorowym: Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Świętokrzyskiego, Wojewody Świętokrzyskiego oraz Prezydenta Miasta Kielce i potrwa od 24 marca do 7 kwietnia 2017 roku.
Organizator Filharmonia Świętokrzyska im. Oskara Kolberga w Kielcach zaprasza nietylko miłośników polskiej muzyki. Szczegółowy repertuar na stronie FŚ :
www.filharmonia.kielce.com.pl
Źródło: Urszula Sokołowska - FŚ