Piątek, 10 kwietnia 2020 - Borysławy, makarego, Michała

Grafika i instalacja A A A

Czwartek, 16 stycznia 2020 Autor: Edyta Ruszkowska
Galeria Sztuki Winda w Kielcach zaprasza na wernisaż wystawy autorstwa Tomasza Chudzika, który odbędzie się 24 stycznia o godz. 18:00.

W pracach z ostatnich lat poszukuję tego, co jest czasem minionym, tego, co dzieje się tu i teraz w czasie i tego, co dzieje się poza czasem, będąc dla mnie punktem odniesienia, drogowskazem zakotwiczonym w sferze pamięci. W tych osobistych „relikwiarzach wspomnień”, przechowujących w sobie pamięć o naszych bliskich i o nas samych, a także doznania sensualne dotyczące czasu minionego. Jest to dla mnie: blat stołu w kuchni z tysiącami cięć nożem, pozostałości po babcinym makaronie, to gładka kora buka z bliznami nieczytelnych śladów naszych zabaw, belka w stodole z niezliczoną ilością miejsc nakłuwanych przez lata sierpem dziadka, to także zapach dzieciństwa odnaleziony we flakoniku po perfumach na strychu. Wzajemne zderzanie się i przeplatanie wątków temporalnych jest dla mnie wyznacznikiem nowych pól twórczych, które wpłynęły na powstanie nowego cyklu graficzno-rysunkowego pt. „Przestrzenie subiektywne”, stanowiące swoiste reprodukcje czasu.

Moja aktywność artystyczna oparta jest o mój własny, zamknięty obieg graficzny, w którym pracę artystyczną dostosowuję do warunków i materiałów, jakimi w danej chwili dysponuję. Staram się też, aby te działania miały charakter zrównoważony i przyjazny dla środowiska – także z uwagi na obszar tematyczny, który wybrałem, tj. przestrzeń w jej wielu aspektach. Wystawa o tytule „Przestrzenie subiektywne” odwołuje się do zjawiska przestrzeni, które identyfikuje i interpretuje otaczającą nas rzeczywistość.

Tomasz Chudzik ukończył w 1990 roku studia na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, na Wydziale Grafiki w Katowicach. Od 1993 r. jest pedagogiem na Wydziale Sztuki Uniwersytetu im. Jana Długosza w Częstochowie. W 2007 r. uzyskał stopień doktora habilitowanego na ASP w Katowicach. Od 2008 r. pracuje jako profesor UJD i WST w Katowicach. Jest współorganizatorem i kierownikiem Katedry Grafiki UJD. Jest autorem projektu utworzenia laboratorium grafiki, które stało się zalążkiem kierunku grafika w WST. Jest opiekunem plenerów, wystaw studenckich i innych wydarzeń artystycznych. Uprawia grafikę warsztatową i rysunek. Autor 30 wystaw indywidualnych. Uczestniczył w około 180 wystawach zbiorowych. Uzyskał nagrody i wyróżnienia w znaczących konkursach międzynarodowych i krajowych. Uczestnik i organizator konferencji naukowo-artystycznych, autor referatów i publikacji z dziedziny grafiki i rysunku.


Źródło: Galeria Sztuki Winda

80. rocznica śmierci Jana Gajzlera

Literat i poeta Jan Gajzler związany był z Suchedniowem, gdzie urodził się w 1891 roku.

Wielkanocny ”Konkurs z jajem” 2020 rozstrzygnięty!

Poznaliśmy zwycięzców tegorocznej edycji „Konkursu z jajem”, który po raz kolejny organizowany...

Świąteczne kartki pocztowe ze zbiorów Muzeum Zabawek

Jak wyglądały dawne wielkanocne pocztówki? W dobie powszechnego wysyłania życzeń przez internet...

KTT zaprasza na "Pasję"

Kielecki Teatr Tańca zaprasza do obejrzenia spektaklu "Pasja", który swoją premierę miał 12...

Radosław Suliga

Muzyka jest jego pasją. Gra na akordeonie, "klawiszach" i na perkusji. Występ został...

Międzynarodowy Festiwal Piosenkarzy im. Henryka Morysa i Andrzeja Litwina 2019

W dniach od 22 do 24 listopada 2019 roku w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach odbyła się kolejna...

Czytamy e-booki

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kielcach z trzech do pięciu zwiększył się limit wypożyczanych...

Wyobraźnią malowane

Miejska Biblioteka Publiczna w Kielcach zaprasza dzieci do udziału w konkursie plastycznym...

Powered by Actualizer & Heuristic
Copyright © 2014 by PIK KIELCE
Licznik odwiedzin: 41 033 475
Polityka prywatności | Mapa strony

Cookies

Ta strona korzysta z cookies, które instalowane są w Twojej przeglądarce, więcej informacji w Polityce Prywatności