Program uroczystości:
- 20 sierpnia (środa), godz. 17.00 – Pomnik Menora, al. IX Wieków Kielc
Uroczystość główna poświęcona pamięci Żydów z kieleckiego getta zamordowanych w 1942 roku. Oddanie hołdu ofiarom niemieckiej zbrodni.
- 22 sierpnia (piątek), godz. 18.30 – kościół pw. św. Jana Pawła II, ul. Wesoła 54
Medytacja oświęcimskiej Drogi Krzyżowej w intencji pokoju.
Autorem rozważań medytacyjnych jest ks. Manfred Deselaers – niemiecki duchowny, który przez wiele lat kierował Centrum Dialogu i Modlitw w Oświęcimiu.
- 24 sierpnia (sobota) – IX Pielgrzymka pamięci kielczan do Treblinki
Autokarowa pielgrzymka do miejsca zagłady. W programie również wizyta w Muzeum POLIN w Warszawie. Udział możliwy po wcześniejszej rejestracji – liczba miejsc ograniczona.
- 25 sierpnia (poniedziałek), godz. 17.00 – Wędrówka śladami pamięci
Spacer edukacyjny z dr. Markiem Maciągowskim śladami getta kieleckiego przygotowanyw oparciu o relacje świadków i dokumenty.
Początek trasy: róg ulic Koziej i Orlej.
- 29 sierpnia (czwartek), godz. 18.00 – Instytut Kultury Spotkania i Dialogu, ul. Planty 7
Koncert solowy Marii Sławek (skrzypce) pt. PO:MIEJSCA.
Wybitna skrzypaczka i badaczka zaprezentuje recital z muzyką żydowskich kompozytorów oraz autorskim utworem Już prawie nikogo tu nie ma.
Getto w Kielcach powstało 5 kwietnia 1941 roku na podstawie rozporządzenia starosty miejskiego A. Dreschela z 31 marca. Niemcy zadecydowali, że obejmie ono obszar obramowany następującymi ulicami: Orlą, Piotrkowską, Nowowarszawską, Pocieszka i Radomską. Teren ten popularnie zwany był „dużym gettem”, natomiast „małe getto” tworzył trójkąt między placem św. Wojciecha, ul. Bodzentyńską i Radomską. Dokładne statystyki i wykazy niemieckich władz okupacyjnych wskazywały, że na obszarze tym znajdowało się 500 budynków, które mogły pomieścić 15 tys. osób. W getcie stłoczono blisko 27 tysięcy Żydów – głównie mieszkańców Kielc, ale także przesiedleńców z Wiednia, Krakowa, Poznania i Łodzi.
Po miesiącach życia w skrajnych warunkach – głodzie, chorobach i terrorze – w sierpniu 1942 roku rozpoczęła się likwidacja getta. Około 21 tysięcy Żydów zostało deportowanych do niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady w Treblince i tam zamordowanych. Podczas brutalnej akcji likwidacyjnej na ulicach Kielc zginęło około 1500 osób. Niemcy akcję mordowania Żydów połączyli z grabieżą ich mienia.
Spośród całej społeczności kieleckich Żydów wojnę przeżyło zaledwie około 500 osób.
_______
Źródło: Stowarzyszenie im. Jana Karskiego
















