W czasie drugiej wojny światowej Polska poniosła relatywnie największe straty spośród wszystkich walczących i okupowanych państw. Nie ma chyba polskiej rodziny, która nie straciła kogoś bliskiego, nie została zmuszona do pracy przymusowej, nie była poddana wysiedleniu lub podlegała represji innego rodzaju. Obaj okupanci – niemiecki i sowiecki – prowadzili wobec obywateli polskich politykę eksterminacji, wynaradawiania oraz wyniszczenia biologicznego i kulturowego. Świadczą o tym tysiące grobów, pomników i miejsc pamięci. Jednak mimo upływu lat, wiele rodzin do dziś nie zna wojennych losów swoich najbliższych, po których zaginął wszelki ślad.
Projekt społeczny „Przerwane życiorysy…” ma na celu zaprezentowanie losów wybranej osoby w okresie II wojny światowej. Ponieważ do dziś nie jest znana faktyczna liczba ofiar działań wojennych i okupacji, a ofiary nadal pozostają anonimowe, pracownicy Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach i Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej chcą przywrócić ich nazwiska i pokazać ich twarze.
Projekt adresowany jest do mieszkańców województwa świętokrzyskiego, którzy ukończyli 13. rok życia. Uczestnicy mają za zadanie opisać historię osoby, której dotychczasowe życie „przerwała” II wojna światowa poprzez np. aresztowanie, deportację, wysłanie na przymusowe roboty, udział w działaniach zbrojnych, a jej losy przez lata pozostawały nieznane nawet dla najbliższej rodziny. Warunkiem jest przeprowadzenie własnych poszukiwań w tym zakresie i przedstawienie ich rezultatów w formie pisemnej. Bohater pracy nie może być osobą powszechnie znaną.
Dla chętnych uczestników projektu przygotowane zostały warsztaty archiwalne, które pomogą w zebraniu materiałów do pracy i pisarskie – aby wesprzeć ich w przygotowaniu opisu.
Najlepsze prace zostaną opublikowane w formie książkowej lub nagrodzone nagrodami rzeczowymi. Wszyscy uczestnicy projektu otrzymają dyplomy i pamiątkowe upominki.
Inauguracja projektu odbędzie się w piątek, 15 listopada, o godzinie 12 w sali konferencyjnej Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach.
Harmonogram projektu:
• 15 listopada (piątek) – inauguracja, Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach, ul. Zamkowa 3
• 30 listopada (sobota), godz. 11 – warsztaty archiwalne, Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach, Aleja na Stadion 1
• 7 grudnia (sobota), godz. 11 – warsztaty pisarskie, Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach, ul. Zamkowa 3
• 14 marca 2025 r. – koniec przesyłania prac projektowych
• 14 kwietnia 2025 r. – podsumowanie projektu
• wrzesień 2025 r. – promocja publikacji poprojektowej
Źródło: Delegatura IPN w Kielcach, Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej