Wbrew pozorom nie będzie tylko o Kielcach i regionie świętokrzyskim – twórcy urodzeni nad Silnicą i w Górach Świętokrzyskich nader często rozjeżdżali się po całej Polsce.
Trzydziestolecie 1989-2019 to prezentacja działalności ponad dwudziestu rysowników, scenarzystów i wydawców, m.in. Roberta Kolasy, Sylwii Resteckiej, Janusza Ordona, Zygmunta „Zekego” Kowala, Michała Ociesy, Norberta Rybarczyka, Huberta Czajkowskiego, Roberta Łysaka, Tomasza Łukaszczyka, Łukasza Okólskiego, Jerzego Ozgi, którego komiksom dedykowany zostanie osobny rozdział. To krajobraz efemeryczny, na który składają się rozproszone publikacje gazetowe, ziny, niskonakładowe albumy i kulturalna prasa likwidowana nader często i wielokrotnie. To wreszcie komiks przekraczający ramy papieru, wychodzący w przestrzeń publiczną. „Paint Men” to twórcy między komercją a artystyczną ambicją i eksperymentem oraz kilka ważnych postaci historycznych i literackich, jak chociażby Witold Gombrowicz, związanych – poprzez komiks – z regionem. Wydawnictwo zawiera rozbudowane indeksy: nazwisk, postaci komiksowych i tytułów.
Paweł Chmielewski jest redaktorem naczelnym magazynu kulturalnego „Projektor”. Publikował m.in. w "Zeszytach Komiksowych", "Studiach Sienkiewiczowskich", "Biurze Literackim", "Komiks i my", “Ha!art”, “Teraz”. Autor książek “Słowacki w supermarkecie”, “Słowacki w supermarkecie 2.0”, “Słowacki w McDonaldzie”, nagrodzonych tekstów dramaturgicznych, scenariuszy komiksów “12 prac Delty 800”, “Pułapka Gargancjana”, “Delta 800 – misja”, “Przygody Władka”, “Paderewski w Białym Domu”, “Kot w butach”.
Trzytomowy cykl „Nie tylko Yorgi. Historia świętokrzyskiego komiksu” powstał w ramach stypendium twórczego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Druk dofinansował Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego.
Źródło: magazyn kulturalny "Projektor"