Sobota, 19 września 2020 - Januarego, Konstancji, Leopolda

"Odkrywcy dworca. Mistrz i uczniowie" A A A

Piątek, 21 sierpnia 2020 Autor: Edyta Ruszkowska
Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach zaprasza na dworzec autobusowy w Kielcach na wystawę fotograficzną "Odkrywcy dworca. Mistrz i uczniowie", którą zaprezentuje na dworcu autobusowym w Kielcach podczas uroczystego otwarcia kultowego obiektu po modernizacji. Na wystawę składają się fotografie wykonane w sierpniu tego roku przez 13 uczestników w wieku 10-18 lat, którzy uczestniczyli w wakacyjnych warsztatach "Mali odkrywcy – wielkie możliwości" organizowanych przez BWA. Zostały zestawione z pracami autorstwa prowadzącego zajęcia fotografika Antoniego Myśliwca, który sfotografował dworzec tuż przed jego zamknięciem.
Kuratorka wystawy Magdalena Leśniak napisała:
Wystawa „Odkrywcy dworca. Mistrz i uczniowie” jest prezentacją kilkudziesięciu zdjęć wykonanych przez uczestników warsztatów fotograficznych „Mali odkrywcy – wielkie możliwości”, które Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach organizuje od kilkunastu lat. Wszystkie zdjęcia łączy jeden wspólny temat, którym jest budynek nowo otwartego dworca autobusowego w Kielcach oraz wszelkie skojarzenia z nim związane (UFO, statek kosmiczny, kosmos, przestrzeń…). Prace uczestników zajęć uzupełniają fotografie Antoniego Myśliwca - fotografika, który od lat prowadzi warsztaty. Artyście udało się uchwycić budynek jeszcze przed remontem. Większość zdjęć przedstawia centrum komunikacyjne w Kielcach w sposób obiektywny, tak jak wygląda ono w rzeczywistości. Jednak spośród zdjęć wybrane zostały również takie, które odwołują się do skojarzeń ze statkiem kosmicznym i kosmosem. Prace Antoniny Gromady to zabawne fotografie przedstawiające latający statek kosmiczny, w których rekwizytem był durszlak. Jędrzej Kamyk i Aleksandra Mierzwińska przedstawiają zdjęcia abstrakcyjne, wywołujące skojarzenia z przestrzenią kosmiczną. Z kolei prace Alicji Trzeciakiewicz przedstawiają kopułę budynku, w taki sposób, że mamy wrażenie, iż jest to pojazd kosmiczny w ruchu, który odlatuje lub ląduje.


 
"Mali odkrywcy – wielkie możliwości" to warsztaty fotograficzne dla dzieci i młodzieży, które  kieleckie BWA organizuje każdego lata. Podczas ich trwania uczestnicy uczą się komponowania zdjęć i wyszukiwania intrygujących tematów i motywów do uchwycenia. Prace ukazują otaczającą nas rzeczywistość w sposób niestandardowy. Zajęcia uczą kreatywnego podejścia do fotografii. Niektóre z prac podopiecznych zmuszają odbiorcę do zastanowienia się, co konkretnie przedstawiają – są abstrakcjami, umiejętnie wyszukanymi w otaczającej rzeczywistości.
 
W tym roku – ze względu na pandemię – organizatorzy przeprowadziliy warsztaty zdalnie. Stworzyli cztery grupy uczestników, z każdą pracowali przez tydzień. Wśród tematów były: przyroda, krajobraz, martwa natura, życie codzienne i abstrakcja. Temat dworca pojawił się dodatkowo, dla chętnych. 11 osób podjęło się tego wyzwania. Efektem ich pracy jest niniejsza wystawa. Wystawę na dworcu można oglądać do końca września 2020 roku. Jesienią wystawa będzie prezentowana w BWA w galerii działań edukacji ARTKLATKA.

Żródło: BWA
Fot. Alicja Trzeciakiewicz

Zmarła Irena Żukowska-Rumin

W piątek, w wieku 70 lat, zmarła Irena Żukowska-Rumin - poetka, interpretatorka literatury,...

Senior Show w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach

W minioną niedzielę odbyła się kolejna edycja Senior Show on-line. Grupa powstała w Internecie...

"Dziecko kwiat" Iwony Stachury

17 września w Galerii Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Kieleckiego odbył się wernisaż...

Ogólnopolski Festiwal "Scyzoryki 2020"

W najbliższą sobotę na placu przed Kieleckim Centrum Kultury odbędzie się koncert finałowy...

Finał 44. Buskich Spotkań z Folklorem

Buskie Spotkania z Folklorem to coroczny przegląd i konkurs kapel, instrumentalistów, śpiewaków,...

1920 Wojna Światów

W Wojewódzkim Domu Kultury prezentowana jest wystawa plakatów "1920 Wojna Światów", przygotowana...

Zmarła Irena Żukowska-Rumin

W piątek, w wieku 70 lat, zmarła Irena Żukowska-Rumin - poetka, interpretatorka literatury,...

Konkurs kultury ludowej

Etno Świętokrzyskie – to konkurs kultury ludowej w formie online, który ma zachęcić lokalnych...

Powered by Actualizer & Heuristic
Copyright © 2014 by PIK KIELCE
Licznik odwiedzin: 44 011 055
Polityka prywatności | Mapa strony

Cookies

Ta strona korzysta z cookies, które instalowane są w Twojej przeglądarce, więcej informacji w Polityce Prywatności