Czwartek, 23 września 2021 - Bogusława, Liwiusza, Tekli

"Odkrywcy dworca. Mistrz i uczniowie" A A A

Piątek, 21 sierpnia 2020 Autor: Edyta Ruszkowska
Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach zaprasza na dworzec autobusowy w Kielcach na wystawę fotograficzną "Odkrywcy dworca. Mistrz i uczniowie", którą zaprezentuje na dworcu autobusowym w Kielcach podczas uroczystego otwarcia kultowego obiektu po modernizacji. Na wystawę składają się fotografie wykonane w sierpniu tego roku przez 13 uczestników w wieku 10-18 lat, którzy uczestniczyli w wakacyjnych warsztatach "Mali odkrywcy – wielkie możliwości" organizowanych przez BWA. Zostały zestawione z pracami autorstwa prowadzącego zajęcia fotografika Antoniego Myśliwca, który sfotografował dworzec tuż przed jego zamknięciem.
Kuratorka wystawy Magdalena Leśniak napisała:
Wystawa „Odkrywcy dworca. Mistrz i uczniowie” jest prezentacją kilkudziesięciu zdjęć wykonanych przez uczestników warsztatów fotograficznych „Mali odkrywcy – wielkie możliwości”, które Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach organizuje od kilkunastu lat. Wszystkie zdjęcia łączy jeden wspólny temat, którym jest budynek nowo otwartego dworca autobusowego w Kielcach oraz wszelkie skojarzenia z nim związane (UFO, statek kosmiczny, kosmos, przestrzeń…). Prace uczestników zajęć uzupełniają fotografie Antoniego Myśliwca - fotografika, który od lat prowadzi warsztaty. Artyście udało się uchwycić budynek jeszcze przed remontem. Większość zdjęć przedstawia centrum komunikacyjne w Kielcach w sposób obiektywny, tak jak wygląda ono w rzeczywistości. Jednak spośród zdjęć wybrane zostały również takie, które odwołują się do skojarzeń ze statkiem kosmicznym i kosmosem. Prace Antoniny Gromady to zabawne fotografie przedstawiające latający statek kosmiczny, w których rekwizytem był durszlak. Jędrzej Kamyk i Aleksandra Mierzwińska przedstawiają zdjęcia abstrakcyjne, wywołujące skojarzenia z przestrzenią kosmiczną. Z kolei prace Alicji Trzeciakiewicz przedstawiają kopułę budynku, w taki sposób, że mamy wrażenie, iż jest to pojazd kosmiczny w ruchu, który odlatuje lub ląduje.


 
"Mali odkrywcy – wielkie możliwości" to warsztaty fotograficzne dla dzieci i młodzieży, które  kieleckie BWA organizuje każdego lata. Podczas ich trwania uczestnicy uczą się komponowania zdjęć i wyszukiwania intrygujących tematów i motywów do uchwycenia. Prace ukazują otaczającą nas rzeczywistość w sposób niestandardowy. Zajęcia uczą kreatywnego podejścia do fotografii. Niektóre z prac podopiecznych zmuszają odbiorcę do zastanowienia się, co konkretnie przedstawiają – są abstrakcjami, umiejętnie wyszukanymi w otaczającej rzeczywistości.
 
W tym roku – ze względu na pandemię – organizatorzy przeprowadziliy warsztaty zdalnie. Stworzyli cztery grupy uczestników, z każdą pracowali przez tydzień. Wśród tematów były: przyroda, krajobraz, martwa natura, życie codzienne i abstrakcja. Temat dworca pojawił się dodatkowo, dla chętnych. 11 osób podjęło się tego wyzwania. Efektem ich pracy jest niniejsza wystawa. Wystawę na dworcu można oglądać do końca września 2020 roku. Jesienią wystawa będzie prezentowana w BWA w galerii działań edukacji ARTKLATKA.

Żródło: BWA
Fot. Alicja Trzeciakiewicz

Jest II tom "Pieśni dawnej Kielecczyzny"

W Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach odbyła się konferencja prasowa promująca nowe wydawnictwo...

IX Konferencja Kin Studyjnych

Kolejny dzień konferencji, która odbywa się w kinie Fenomen, działającym w Wojewódzkim Domu...

Senior Show: utalentowani artyści 60+ po raz kolejny wystąpili w WDK

W niedzielę w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach odbył się kolejny koncert z cyklu Senior Show....

Festiwal Wiatru

18 września w Kielcach rozpoczyna się Festiwal Wiatru. Na gości imprezy czeka wiele atrakcji...

XXI Świętokrzyskie Dożynki Wojewódzkie

12 września w Kielcach na placu przed Pałacem Biskupów Krakowskich (Muzeum Narodowym) odbędą się...

21. Świętokrzyskie Dożynki Wojewódzkie

W niedzielę 12 września odbyły się w Kielcach 21. Świętokrzyskie Dożynki Wojewódzkie. Ze względu...

Koncert autorskich piosenek zespołu Yagoosh w WDK

Wojewódzki Dom Kultury im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach zaprasza na koncert autorskich...

IX Konferencja Kin Studyjnych i Lokalnych

14 września w kinie Fenomen, które działa w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach rozpoczęła się...

Powered by Actualizer & Heuristic
Copyright © 2014 by PIK KIELCE
Licznik odwiedzin: 49 517 399
Polityka prywatności | Mapa strony

Cookies

Ta strona korzysta z cookies, które instalowane są w Twojej przeglądarce, więcej informacji w Polityce Prywatności