Tytuł wystawy to z jednej strony część mojego nazwiska, a z drugiej odniesienie do pojęcia stworzonego przez Zygmunta Freuda, twórcę psychoanalizy, które znaczy „Ja” - czyli świadomość siebie, swoich pragnień, marzeń, określanie celów itp. („Ego” nie należy mylić z egoizmem).
Wystawa w swoim kształcie ma stać się moim osobistym dialogiem ze specyfiką rozumienia pamięci i miejsca poświęconego Henrykowi Sienkiewiczowi, pełnego pamiątek po nim, ale z uwzględnieniem oczywistych proporcji. Pomysł takiego kształtu ekspozycji zrodził się po wizycie w Oblęgorku i zapewne bez tego impulsu prace w tym kształcie nigdy by nie powstały. Jest to ten typ działania plastycznego, które łączy się z miejscem ekspozycji, starając się stworzyć interesujący kontekst.
Mam nadzieję, że oglądający tę wystawę zobaczą w niej także część swojego życia, swojego „ja” i że uda mi się stworzyć przestrzeń wchodzącą w relację do otoczenia poprzez kontrast, z wyczuwalnym przymrużeniem oka mówiącą nie tylko o artystach. - Andrzej Brzegowy
Andrzej Brzegowy urodził się 15 lutego 1962 w Radomiu. Studiował w latach 1987-92 w PWSSP w Łodzi na Wydziale Grafiki. Dyplom uzyskał w 1993 r. w pracowni drzeworytu prof. Andrzeja Bartczaka i aneks w pracowni malarstwa prof. Juliusza Narzyńskiego. Pracuje na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu, gdzie prowadzi zajęcia z rysunku i grafiki warsztatowej. Tworzy w zakresie malarstwa, grafiki, rysunku i rzeźby. Brał udział w ok. 70 wyst. zbiorowych i zorganizował 9 wystaw indywidualnych.
Źródło: MNKi