Daria Dyktyńska, dyrektor Muzeum Zabawek i Zabawy podkreśla, że wystawa „Inspirowani naturą – o niezwykłej mocy zabawy w przyrodzie” pokazuje silny związek człowieka z naturą i jego potrzebę kontaktu z przyrodą. – Jest to wystawa tematyczna, gdzie mieszają się zabawki historyczne z zabawkami współczesnymi. Mieszają się tu przestrzenie do podziwiania, oglądania i zabawy. Naszą ideą gówna jest to, aby zachęcić zwiedzających do pójścia do lasu i pobawienia się w naturze. Chcemy być inspiracją do tego, aby wracać do natury i czerpać z niej, bo ten deficyt natury jest ogromny – tłumaczy.
Temat ten jest szczególnie ważny w odniesieniu do dzieci. – Wystawa ma być inspiracja, żebyśmy odkrywali naturę i swobodnie się w niej bawili. Dziś dzieci mają zorganizowany czas i bardzo napięty grafik, ale większość zajęć odbywa się w pomieszczeniach – dodaje Katarzyna Hodurek-Kiek, kuratorka wystawy.
Na wystawie znajduje się około 150 eksponatów, które pochodzą z ośmiu muzeów i zbiorów prywatnych. Do współtworzenia ekspozycji zostało zaproszonych również ponad dziesięciu współczesnych projektantów zabawek.
- Eksponaty, które są tu zgromadzone to obiekty od XVII wieku aż po czasy współczesne. Mają one nam dać do myślenia, a zarazem być łącznikiem między tym, co zatraciliśmy a tym, co powinniśmy na nowo zinterpretować. Brak chronologii jest tutaj celowy, ponieważ ma zachęcić do odkrywania, ale też do poszukiwania analogii – wyjaśnia Katarzyna Hodurek-Kiek.
Wstępem do wystawy są kamyk, patyk i muszla, czyli przedmioty, od których od zawsze dzieci zaczynały zabawę. Zobaczyć można tu również rzeźby Józefa Wilkonia, m.in. hipopotamy, jamnika i nosorożca. Eksponaty rozmieszczone są w czterech przestrzeniach tematycznych, które oddają ich charakterystyczne cechy: z łąk i pól, tajemniczy ogród, zwierzyniec, leśne wędrówki. Muzeum proponuje odwiedzającym swobodną ścieżkę zwiedzania. Całość uzupełnia przestrzeń, w której zwiedzający będą mogli sami stworzyć unikatową zabawkę z naturalnych materiałów.
Eksponaty pochodzą ze zbiorów: Muzeum Zabawek i Zabawy, Muzeum Zabawek w Krakowie – Fundacja Zbiorów Rodziny Sosenków, Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Krakowa, Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli w Krakowie, Muzeum Hutnictwa w Chorzowie, Fundacji „Arka” im. Józefa Wilkonia oraz Narodowego Archiwum Cyfrowego.
Patronat honorowy nad wystawą objął Rzecznik Praw Dziecka. Ekspozycję będzie można zwiedzać do 15 czerwca 2025 roku.