EkoEksperymentarium to mieszkanie, w którym poprzez zabawę i doświadczanie można nauczyć się, jak dbać o środowisko we własnych domach. W salonie będzie można łapać „wampiry energetyczne”, które pożerają prąd. W łazience sprawdzić, ile wody da się zaoszczędzić, wybierając prysznic zamiast wanny. W kuchni poznać sposoby na gotowanie less waste i nauczyć się odpowiedniej segregacji odpadów, a w sypialni przejrzeć rzeczy i zastanowić się nad tym, dlaczego warto mieć ich mniej.
Jak informuje Małgosia Żmijska, kuratorka wystawy z kolektywu Mamy Projekt, EkoEksperymentarium to interaktywna wystawa, podczas której uczestnicy mogą samodzielnie sprawdzić, co się stanie, jeśli obniżą temperaturę w domu albo przestaną kupować butelkowaną wodę. Na wystawie można też skomponować własne śniadanie i sprawdzić, jak zmniejszać ślad węglowy, wybierając lokalne i sezonowe produkty. W mieszkaniu, zaaranżowanym intrygującymi ilustracjami Pawła Szlotawy, omówione zostaną ważne ekologiczne kwestie oraz to, jak można we własnym domu dbać o siebie i środowisko.
„Wystawa w praktyczny i kreatywny sposób przedstawia jak możemy zadbać o środowisko. Wystawa jest ciekawa dla odbiorcy i niesie za sobą wiele cennych, życiowych informacji - na planie domu można dowiedzieć się jak oszczędzać wodę, zużywać mniej prądu itp” – mówi Katarzyna Pluta, specjalista ds. pozyskiwania funduszy z Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie.
Wystawę będzie można zwiedzać od 4 do 22 grudnia w Europejskim Centrum Bajki w Pacanowie. Ekspozycja będzie otwarta dla wszystkich od wtorku do niedzieli, w godzinach od 9 do 16. Dodatkowo, w tych dniach w godzinach od 9 do 13:30 będzie możliwość zapisów grup dzieci z opiekunem/nauczycielem oraz seniorów na zwiedzanie prowadzone przez edukatora - link do zapisów znajduje się pod adresem: https://forms.gle/bp5DB86vTAMzFaru7. Zwiedzanie jest bezpłatne.
Wystawa jest częścią projektu edukacyjnego EkoEksperymentarium, składającego się z portalu z grami oraz interaktywnymi lekcjami o klimacie dla młodzieży. Dotychczas gościła m.in. w Gdyni, Wrocławiu, Warszawie, Bielsku-Białej, Krakowie, Łodzi, Wałbrzychu, Kielcach, Opolu i Poznaniu, gdzie zobaczyło ją ponad 38 tysięcy zwiedzających.
Źródło: Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie