Koronacja Bolesława Chrobrego na pierwszego króla Polski odbyła się w Gnieźnie 18 kwietnia 1025 roku. Obchody rocznicowe, które odbywać się będą w całej Polsce mają przypomnieć o naszej tysiącletniej państwowości, skłonić do refleksji nad istotą patriotyzmu i budować tożsamość narodową. W obchody milenium koronacji Bolesława Chrobrego włącza się również Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego w Kielcach, która zaprasza na cykl wydarzeń edukacyjnych, skierowanych do uczniów oraz nauczycieli. Świętowanie rozpocznie się w kwietniu i potrwa do czerwca.
Jedną z propozycji jest Wojewódzki Konkurs Historyczno-Czytelniczy „Bolesław Chrobry – pierwszy król Polski”, do udziału w którym zaproszeni są uczniowie klas V – VIII szkół podstawowych. Biblioteka przygotowuje także wielkoformatową grę edukacyjną „Bolesław Chrobry – droga do korony”, którą będzie można wypożyczyć, by uatrakcyjnić zajęcia z historii.
W ofercie biblioteki pedagogicznej oraz jej filii znajdą się również lekcje biblioteczne poświęcone 1000. rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego, a także warsztaty historyczno-plastyczne, które poprowadzi pisarz i rysownik Paweł Wakuła, autor książki „Jak zostałem królem? Bolesław Chrobry”. Odbędą się one 19 maja w głównej siedzibie biblioteki.
Milenium Królestwa Polskiego poświęcona jest wystawa, którą można oglądać w holu przy wejściu do gmachu biblioteki przy ul. Jana Pawła II, ekspozycje poświęcone tej tematyce przygotowane będą również przez poszczególne filie.
W programie obchodów znalazły się wykłady i prelekcje, m.in. „Droga Bolesława Chrobrego do korony królewskiej”, który w formule on linie wygłosi 7 maja prof. Dariusz Sikorski z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Szczegółowe informacje na temat wszystkich wydarzeń można znaleźć na stronie www.pbw.kielce.pl. Patronat honorowy nad cyklem objęła Renata Janik, marszałek województwa świętokrzyskiego.
Źródło: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Kielcach