Na placu Artystów w Kielcach stanie najnowsze dzieło artysty, „Turbina”, czyli misterna konstrukcja złożona z połączonych ze sobą szesnastu stalowych pierścieni o różnej wielkości, które wprawiane są w ruch siłą ludzkich mięśni i natury. Powierzchnię pierścieni pokrywają drobne metalowe płytki. Poruszane przez wiatr i oświetlane promieniami słońca elementy sprawiają, że instalacja ulega ciągłym zmianom. Zdolność do poruszania się to główna cecha rzeźb-maszynerii Adama Garnka. Jednak ruch ten nie ma służyć konkretnemu celowi. Jest estetycznym zabiegiem i wyrazem upodobania artysty do mobilności. Abstrakcyjne dzieła Adama Garnka powstają z różnych mechanicznych elementów i odpadów, takich jak sprężyny, łożyska czy metalowe ramy. Podczas kieleckiej wystawy oprócz „Turbiny” będzie można obejrzeć i poruszyć kilkanaście innych interaktywnych prac z kolekcji twórcy, m. in.: „Maszynę do rysowania na piasku”, „Ekran” czy „Pojazd teatralny”. Podczas wernisażu artysta wykona także specjalny „Koncert wizualny”, rodzaj performansu, który jest efektem połączenia plastyki z dźwiękiem. Na własnoręcznie skonstruowanych instrumentach dam Garnek „odgrywa” efekty wizualne, w których stara się przekazać emocje podobne do wrażeń wywołanych słuchaniem muzyki.
„Sztuka w przestrzeni publicznej” to projekt, który wcielił w życie Tomasz Tworek, kolekcjoner, mecenas kultury i właściciel firmy Dorbud SA - Wszystkie wystawy prezentowane na placu Artystów zostały stworzone specjalnie dla tego miejsca, dążymy bowiem do tego, aby ich ekspozycja wpływała na polepszenie jakości przestrzeni, w której są prezentowane. Staram się tak dobierać artystów, aby ich sztuka tworzyła z przestrzenią miejską pewnego rodzaju symbiozę. Sztuka, nie tracąc niczego ze swej wyjątkowości, ma szanse trafić do szerokiego grona odbiorców a przestrzeń miejska, dzięki prezentowanym dziełom, zyskuje nową tożsamość – opowiada o projekcie Tomasz Tworek.
Wrześniowa wystawa to już piąta odsłona projektu „Sztuka w przestrzeni publicznej”. W poprzednich latach swoje prace prezentowali, m.in.: Zbigniew Frączkiewicz, który wprowadził na kielecki rynek 21 żelaznych ludzi, Jerzy Kędziora, który zaprezentował rzeźby balansujące, Leon Tarasewicz z największą w swoim dorobku pracą czy Ludwika Ogorzelec, która zrealizowała instalację z cyklu „Krystalizacja przestrzeni”.
Na wernisaż zapraszamy 6 września o godzinie 18:45. Wystawa potrwa do 15 października 2013 roku.
Źródło: Business & Culture - strategie i komunikacja