Przed koncertem w kieleckiej bazylice katedralnej profesor Krzysztof Bracha z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego przybliżył obecnym historię opactwa na Świętym Krzyżu oraz historię „Kazań świętokrzyskich” – zapomnianego tekstu powstałego w latach 1136-1137. Kazania są pierwszym ciągłym tekstem polskim, uważane są za narodowe relikwia.
Kazania Świętokrzyskie to jeden z najcenniejszych zabytków polskiego średniowiecza. Do naszych czasów dochował się w postaci 18 pergaminowych pasków pochodzących z czterech kart obszerniejszego rękopisu, wykorzystanych wtórnie przez introligatora do oprawy łacińskiego kodeksu z XV stulecia. Kodeks spisany być może w klasztorze bożogrobców w Miechowie, znalazł się potem w bibliotece benedyktyńskiego klasztoru Świętego Krzyża na Łysej Górze. Po powstaniu listopadowym rękopis został wywieziony do Petersburga, gdzie w roku 1890 odnalazł go Aleksander Brückner, który odkrył również wspomniane paski z zapisem polskich kazań. Wydobyty z oprawy średniowiecznego rękopisu zabytek przechowywany jest obecnie w Bibliotece Narodowej w Warszawie, zaś sam kodeks zaginął w czasie ostatniej wojny. Na 18 ocalonych paskach zachowało się sześć polskich kazań, jedno w całości, pozostałe we fragmentach. Kazania są tekstem mieszanym, w którym 80% stanowi tekst polski.
Podczas koncertu w kieleckiej bazylice katedralnej, można było oglądać kopię Kazań Świętokrzyskich wykonaną dla Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Kielcach.