- Jest to wyjątkowa wystawa, nad która prcowaliśmy wiele lat. Obrazy pochodzą z kościołów i prywatnych kolekcji, dlatego przygotowanie wystawy było bardzo trudne. Jest to bardzo kosztowna wystawa. - mówi dyrektor Muzeum Narodowego Robert Kotowski.
- Najwięcej o artyście mówią jego dzieła. Rafał Hadziewiczi realizował się poprzez malarstwo sakralne, malował też portrety, ale był również znakomitym rysownikiem. Na wystawie będziemy mogli obejrzeć cztery jego szkicowniki. Łącznie zaprezentujemy około 200 prac rysunkowych i malarskich. Niektóre z nich co miesiąc będą wymieniane. - mówi kurator wystawy Joanna Kaczmarczyk.
Rafał Hadziewicz - malarz, pedagog, współtwórca środowiska artystycznego XIX-wiecznej Warszawy. Urodził się w 1803 roku w Zamchu koło Biłgoraja, zmarł w 1886 roku w Kielcach. Kształcił się na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Warszawskiego, następnie w Dreźnie, Paryżu i we Włoszech. Po powrocie do kraju w 1834 roku osiedlił się w Krakowie. Z tego okresu pochodzą liczne portrety oraz monumentalne obrazy religijne przeznaczone do bazyliki mariackiej i katedry na Wawelu. W 1839 roku otrzymał nakaz wyjazdu do Moskwy, gdzie objął stanowisko profesora rysunku. W 1844 roku podjął pracę w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych. Poświęcił się wówczas malowaniu portretów i obrazów religijnych, które stanowiły główny nurt w jego twórczości. W 1871 roku odszedł na emeryturę, pozostał jednak aktywny na polu sztuki do końca życia.
Wernisaż wystawy odbędzie się 23 czerwca o godzinie 18.00. Ekspozycję można oglądać do końca grudnia 2016 roku.