Tęsknota, pustka, niepewność jutra, rozterki wojennych zdarzeń, oczekiwanie na powrót narzeczonego skłaniają autorkę "Wrześniowych zapisków" do zapisywania tego, co przynosi każdy dzień. Te osobiste przeżycia przelane na papier zwykłego zeszytu z perspektywy czasu stały się znakomitym materiałem dokumentującym życie codzienne naszego miasta w pierwszych dniach okupacji.
Zapiski te są cennym i wielostronnym źródłem historycznym, a szczególnie wartościowe jest ukazanie przez autorkę problemów, jakimi żył zwykły, przeciętny mieszkaniec naszego miasta w warunkach grozy, zastraszenia, niepewności. Pokazana jest panika, dezorientacja, poczucie bezsilności, aż po utratę nadziei, że kiedykolwiek skończy się to wielkie "piekło".
Bronisława Król była dobrą obserwatorką i dzięki temu poprzez jej zapiski po ponad 70 latach możemy poznać codzienne przeżycia różnych ludzi: przyjaciół, matek żegnających swych zmobilizowanych do wojska synów, samych żołnierzy, którzy przejeżdżali przez miasto, zachowanie niemieckich najeźdźców.
Wydana drukiem publikacja "Wrześniowe zapiski" jest wiernym odtworzeniem dwóch zeszytów zapisanych ołówkiem tzw. kopiowym. Dzienniki Bronisławy Król spisał i opatrzył wstępem ukazującym zarówno ich wartość historyczną, jak i wartość źródłową Krzysztof Zemeła. Dodatkową wartość "Wrześniowych zapisków" i ich niepowtarzalny charakter dodają stare fotografie Skarżyska-Kamiennej z czasów wojny udostępnione przez Piotra Nasiołkowskiego ze zbiorów prywatnych, fotografie i dokumenty udostępnione przez rodzinę autorki dzienników Bronisławy Król i Romana Mrówki, a także odtworzony w szacie graficznej charakter autentycznych dzienników zachowanych do dziś w oryginale.
Źródło: www.skarzysko.powiat.pl