Publikacja zawiera materiały z konferencji naukowej „Górnoślązacy. Problemy społeczności pogranicza w XX w.”, zorganizowanej w 2011 roku przez Oddział IPN w Katowicach i Muzeum w Gliwicach.
Są tu teksty poświęcone kształtowaniu się nurtów politycznych w regionie na przełomie XIX i XX w., relacjom Kościoła katolickiego ze światem polityki, walce plebiscytowej, działalności separatystów w okresie międzywojennym, hitlerowskiej polityce kulturowej i polsko-niemieckiemu konfliktowi politycznemu w okresie międzywojennym. Czytelnik znajdzie materiały o polityce władz komunistycznych wobec Górnoślązaków po 1945 r., migracjom z Górnego Śląska do Niemiec, problemom asymilacyjnym migrantów i ich kulturze.
Na uwagę zasługuje szkic poświęcony katowickiemu wielkorządcy z czasów PRL Jerzemu Ziętkowi. W końcu lat 90. XX w. został on w plebiscycie „Gazety Wyborczej” uznany za drugiego, po Wojciechu Korfantym, najwybitniejszego Ślązaka minionego stulecia. Szkic odbrązawia popularnego Jorga i obala funkcjonujące na jego temat mity. Takich ciekawostek znajdziecie Państwo w tym tomie więcej.
Źródło: IPN