Porad językowych udziela prof. zw. dr hab. Marek Ruszkowski – językoznawca, autor ponad 170 publikacji, w tym 10 książek, pracownik naukowy Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, rzeczoznawca podręczników szkolnych Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Pytania do prof. Marka Ruszkowskiego prosimy przesyłać na adres: pik@wdk-kielce.pl (w tytule prosimy zaznaczyć „Porady językowe”).
Jestem studentką Wszechnicy Świętokrzyskiej w Kielcach. Jak mam mówić: "Studiuję na Wszechnicy" czy "Studiuję we Wszechnicy"?
Studiuje się lub pracuje na uniwersytecie, na politechnice, ale w akademii czy w szkole wyższej. Rzeczownik wszechnica jest nazwą uniwersytetu lub w ogóle wyższej uczelni. Jest to jednak słowo używane rzadko, pojawiające się w nazwach tylko kilku polskich uczelni. Słowniki poprawnej polszczyzny podają znaczenie tego wyrazu i jego połączenia z innymi wyrazami w zdaniu, ale nie udzielają odpowiedzi na postawione pytanie. Ze względu na dość ogólne znaczenie rzeczownika wszechnica, który może oznaczać każdą wyższą uczelnię, należałoby dopuścić obie formy. Jednak zwyczaj językowy przemawia za połączeniem we wszechnicy, ponieważ na stronach internetowych zarejestrowano ok. 16100 użyć tego połączenia (korzystałem z wyszukiwarki Google), a konstrukcja na wszechnicy wystąpiła tylko 1690 razy.