Niedawno pisałem artykuł na ten temat, więc sięgnąłem do wielu źródeł dawniejszych i współczesnych. Pierwsza konstrukcja jest obecnie traktowana przez językoznawców albo jako przestarzała, albo nawet niepoprawna. Ostatni element, wyrażony imiesłowem przymiotnikowym „kochaną”, ma formę narzędnika, która jest charakterystyczna dla polszczyzny dawniejszej, np. u Bolesława Prusa czytamy „Była młodą i ładną”. Dzisiaj powiemy „Była młoda i ładna”. Konstrukcje typu: „Była inteligentną / kochaną / wysoką / miłą” można zaakceptować, ale są one stylistycznie nacechowane, przestarzałe i trochę nienaturalne. Zapewne większość Polaków powie: „Była inteligentna / kochana / wysoka / miła” (drugi element w mianowniku). Jednak czytając prace magisterskie studentów polonistyki (a więc ludzi młodych), dochodzę do wniosku, że coraz częściej posługują się oni formami uznawanymi za przestarzałe, np. „Odpowiedź ta była najczęstszą”, „Ciekawym jest fakt...”, „Wiadomym jest oczywiście...” itp. Na pytanie, dlaczego używają takich konstrukcji, odpowiadają, że traktują je jako stylistycznie lepsze, staranniejsze, „wykwintniejsze”. Jest to jednak ich subiektywna ocena, która na razie nie znajduje oparcia w opiniach językoznawców.
Porad językowych udziela prof. zw. dr hab. Marek Ruszkowski – językoznawca, autor ponad 170 publikacji, w tym 10 książek, pracownik naukowy Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, rzeczoznawca podręczników szkolnych Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Pytania do prof. Marka Ruszkowskiego prosimy przesyłać na adres: pik@wdk-kielce.pl (w tytule prosimy zaznaczyć „Porady językowe”).