Porad językowych udziela prof. zw. dr hab. Marek Ruszkowski – językoznawca, autor ponad 170 publikacji, w tym 10 książek, pracownik naukowy Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, rzeczoznawca podręczników szkolnych Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Pytania do prof. Marka Ruszkowskiego prosimy przesyłać na adres: pik@wdk-kielce.pl (w tytule prosimy zaznaczyć „Porady językowe”).
Moja znajoma mieszka w miejscowości Chlewo. Czy ma mówić: „Mieszkam w Chlewie”, „Urodziłam się w Chlewie”?
Nazwa miejscowa „Chlewo” jest rodzaju nijakiego, a jej odmiana wygląda identycznie jak na przykład rzeczownika „drzewo”, a więc: „Chlewo, Chlewa, Chlewu, Chlewo, Chlewem, Chlewie”. Dlatego też zdania typu „Mieszkam w Chlewie” są poprawne, ale nie brzmią najlepiej, nasuwają bowiem skojarzenia z rzeczownikiem „chlew” – „pomieszczenie dla świń”. W tekście pisanym duża litera sugeruje, że chodzi o nazwę miejscowości, w polszczyźnie mówionej takiej możliwości nie ma. Pewnym wyjściem z sytuacji byłoby stosownie form opisowych: „Urodziłam się w miejscowości Chlewo”. Na marginesie można dodać, że przymiotnik od tej nazwy brzmi „chlewski”, a mieszkańcy to „chlewianin” i „chlewianka”.