Adam Bień urodził się 14 grudnia 1899 we wsi Ossala w powiecie staszowskim. Zmarł 4 marca 1998 w Warszawie. Polski polityk ruchu ludowego, prawnik, członek władz Polskiego Państwa Podziemnego. Udzielał się w kole historyczno-literackim, które organizowało widowiska teatralne, dożynki, koncerty, dyskusje literackie. Na terenie powiatu sandomierskiego organizował koła młodzieży wiejskiej, które prowadziły okolicznościową działalność społeczno-oświatową, kulturalną i polityczną. W latach 1929-1931 pełnił funkcję prezesa "Wici". W latach 1924-1939 był jednym z czołowych działaczy Związku Teatrów Ludowych. Współpracował z Jędrzejem Cierniakiem w dziedzinie ruchu amatorskiego teatrów ludowych. Wspólnie opracowali i wydali książkę pt. "Teatry ludowe w Polsce".
Na początku lat siedemdziesiątych, po przejściu na emeryturę, zajął się pisaniem oraz działalnością społeczną. Był między innymi współzałożycielem Staszowskiego Towarzystwa Kulturalnego, a od roku 1987 jego honorowym prezesem, członkiem Towarzystwa Naukowego Sandomierskiego, Polskiego Towarzystwa Czytelniczego, a także honorowym członkiem Ligi Krajowej.
Napisał trylogię "Bóg wysoko - dom daleko", "Bóg wyżej - dom dalej", "Bóg dał - Bóg wziął" oraz "Listy z Łubianki". Za twórczość wspomnieniową dwukrotnie otrzymał nagrodę "Polityki": za tom "Bóg wysoko - dom daleko" w roku 1982 i pośmiertnie w 1998 za "Listy z Łubianki". Za tom "Bóg wysoko - dom daleko" otrzymał także nagrodę LSW w roku 1981. Za drugi tom "Bóg wyżej dom dalej" przyznano mu nagrodę ufundowaną przez Marię Ginter, a za całokształt twórczości i działalności społecznej otrzymał nagrodę im. Macieja Rataja.
W 1994 r. został odznaczony Orderem Orła Białego, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem "Za udział w wojnie 1918-1921", Orderem "Polonia Mater Nostra Est" i licznymi medalami, m.in. "Zasłużony Działacz Kultury", Odznaką im. Ignacego Solarza, "Złotą Odznaką Adwokatury". Cztery miasta: Kraków, Sandomierz, Świdnik i Pruszków obdarzyły go Honorowym Obywatelstwem. W Częstochowie jest ulica nazwana jego imieniem, w Milanówku pod Warszawą, gdzie mieszkał przez wiele lat, znajduje się skwer i tablica, upamiętniająca jego osobę.
W czerwcu 1999 roku w rodzinnej Ossali został otwarty Dom Pamięci Adama Bienia pod patronatem merytorycznym Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego. Zgromadzono w nim liczne pamiątki, dokumenty, listy oraz fotografie Adama Bienia.
Źródło:
www.lo1.sandomierz.pl
www.sandomierz.pl