Jerzy Daniel jest autorem książek:
Legenda 1914 (1988, współautorstwo Jerzy Osiecki) - rzecz o Pierwszej Kompanii Kadrowej Józefa Piłsudskiego i kieleckich tradycjach legionowych.
Kielce na dawnej pocztówce (1993) - wydawnictwo albumowe z szeroko rozbudowaną częścią tekstową, mające charakter przewodnika historycznego po dawnych i współczesnych Kielcach. Bestseller połowy lat dziewięćdziesiątych.
Żyd w zielonym kapeluszu (1996) - reportaż historyczny traktujący o tle, przyczynach i przebiegu pogromu Żydów w Kielcach w lipcu 1946 r.; książka miała bardzo dobre recenzje w kraju i środowiskach żydowskich w Izraelu i USA, które uznały ją za rzetelny obraz tamtych tragicznych wydarzeń.
Sztuka ziemi kieleckiej. Fotografika (1997) - obszerne wydawnictwo albumowe ze szkicem ukazującym dzieje sztuki fotograficznej w regionie od jej początków (które są zarazem początkami fotografii polskiej; pierwsze polskie zdjęcie zostało wykonane w Kielcach), poprzez jej najsławniejsze dokonania (Kielecka Szkoła Krajobrazu) po lata współczesne.
W roku 2000 wydał we własnym opracowaniu tom utworów zebranych Jana Gajzlera (1891-1940) pt. Ta ziemia uroczna, poety z Suchedniowa zajmującego w literackiej tradycji regionu ważne miejsce, piewcy krainy świętokrzyskiej. Gajzler nie opublikował za życia książki, jego dorobek pozostawał rozproszony.
Takie czasy (2001) - album prezentujący malarstwo Krzysztofa Jackowskiego, książka zdobyła nagrodę Świętokrzyskiej Premiery Literackiej, a w plebiscycie Świętokrzyskie Wydarzenie Kulturalne Roku 2001 zajęła trzecie miejsce.
W 2002 r. Jerzy Daniel opracował i wydał w obszernym tomie Sobowtóry opowiadania zebrane Jadwigi Maurer, emigracyjnej pisarki polskiej, kielczanki (ur. 1932), profesora języka polskiego. Było to pierwsze krajowe wydanie dzieł tej autorki. Książka znalazła się w oficjalnej reprezentacji Polski na Międzynarodowych Targach Książki we Frankfurcie w 2003 r. Święty Krzyż (2006) - album według scenariusza, w opracowaniu redakcyjnym i z obszernym tekstem Jerzego Daniela (zdjęcia Krzysztof Pęczalski).
Wierni sobie - książka opowiada o kolegach ze szkolnej ławy Stefana Żeromskiego. Tych, z którymi związał się przyjaźnią i tych, z którymi utrzymywał bliższe kontakty na płaszczyźnie uczniowskiej. Owe znajomości nie kończą się wraz z zakończeniem przez pisarza nauki w gimnazjum, lecz trwają przez całe jego życie, o czym opowiada w swej książce Jerzy Daniel.
Bruzdy to zbiór powstałych w dekadzie lat 70. opowieści reportażowych osadzonych w realiach kieleckiej wsi, których spoiwem jest ziemia stanowiąca zarzewie i tło pełnych dramaturgii konfliktów. Książkę ilustrują fotografie autorstwa czołowych twórców Kieleckiej Szkoły Krajobrazu: Janusza Buczkowskiego, Wacława Cisłowskiego, Tadeusza Jakubika, Jerzego Kamody, Pawła Pierścińskiego i Jana Spałwana.
Jerzy Daniel prowadzi także samodzielną działalność wydawniczą (Oficyna Scriptum), które opublikowało ponad 40 tytułów, wszystkie pióra autorów lokalnych i poświęcone tematyce regionalnej (szkice i małe monografie lokalne, wspomnienia, zbiory poezji itp.).
Źródło: Urząd Marszałkowski w Kielcach
kielce.um.kielce.pl/um_polish/nagrody2001.html