Promocja albumu "Pieśni i muzyka Kielecczyzny" AAA
Wtorek, 14 stycznia 2014Autor: Barbara Jankowska-Piróg
W Wojewódzkim Domu Kultury odbyła się promocja wydawnictwa płytowego "Pamiątki przeszłości z archiwum wydobyte. Pieśni i muzyka Kielecczyzny", które ukazało się dzięki współpracy Wojewódzkiego Domu Kultury im. J. Piłsudskiego w Kielcach z Instytutem Sztuki Polskiej Akademii Nauk.
Płyta została wydana w ramach serii ISPAN Folk Music Collection prezentującej najstarsze nagrania dźwiękowe polskiej muzyki tradycyjnej. Zawiera prawie 100 najciekawszych i najbardziej reprezentacyjnych dla naszego regionu pieśni oraz melodii ludowych nagranych podczas Ogólnopolskiej Akcji Zbierania Folkloru Muzycznego w latach 1951-1952, zorganizowanej przez Instytut Sztuki we współpracy z Polskim Radiem. Najstarsza z zarejestrowanych na nośniku wykonawczyń, Marianna Wijasowa z Brzezin, urodziła się w 1860 roku.
Płycie towarzyszy książka-booklet. To esej etnomuzykologiczny, poświęcony tradycjom muzycznym ziemi kieleckiej, zawierający fotografie muzyków i śpiewaków ludowych Kielecczyzny wydobyte z archiwum Instytutu Sztuki PAN oraz z domowych archiwów rodzin wykonawców.
W spotkaniu promocyjnym tego wydawnictwa wzięli udział pracownicy naukowi IS PAN, którzy pracowali nad digitalizacją i opracowaniem archiwalnych nagrań ludowych - Kaja Maćko-Gieszcz, Piotr Dorosz oraz Jacek Jackowski - redaktor serii Folk Music Collection. Goście przedstawili nagrania muzyki ludowej naszego regionu zgromadzone w archiwach IS PAN i omówili sposób dostępu do tych nagrań. Wśród publiczności znaleźli się przedstawiciele zespołów śpiewaczych, zespołów obrzędowych, folkowych, kół gospodyń wiejskich, kapel ludowych, zespołów pieśni i tańca oraz świętokrzyskie gawędziarki.
ZDJĘCIA
MUZYKA
Rozmowa z Jackiem Jackowskim - Redaktorem serii Folk Music Collection Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk