„Pajączki” – (naciąganie poprzeczne lewej ręki, ćwiczenie ciche) wprawkę tą wykonujemy w następujący sposób. Stawiamy palec (1) lewej ręki na pierwszym progu struny 3, natomiast palec (2) na drugim progu 3 struny i palec (3) na czwartym progu struny 4. Teraz przekładamy ruchem krzyżowym palec (2) na drugi próg struny 4 zaś palec (3) na trzeci próg struny 3. W podobny sposób postępujemy z palcami (3) i (4) krzyżując je na progach trzecim i czwartym. Uwaga! W ćwiczeniu tym cały czas (1) palec dociska lekko pierwszy próg struny 3. Dalszym krokiem będzie ułożenie palca (2) na drugim progu struny 2 i palca (3) na trzecim progu struny 5. Na tej parze strun wykonujemy ćwiczenia podobnie jak na strunach 2 i 3. Końcowym etapem tej wprawki będzie wykonywanie ruchów krzyżowych na parze strun 1 i 6 – przypominam (1) palec cały czas lekko dociska pierwszy próg struny 3. Na bazie tej wprawki możemy wymyślać różne kombinacje palcowe np. (2) palec kładziemy na drugim progu struny 3 – trzymamy go cały czas, a np. palec (1) i (3) krzyżujemy na progach pierwszym i trzecim strun 3 i 4. Potem kolejno na 2 i 5 oraz 1 i 6 strunie itp.
”Ślimaczki (naciąganie wzdłużne lewej ręki, ćwiczenie ciche) wprawkę tą wykonujemy w następujący sposób. Stawiamy palec (1) lewej ręki na X progu struny 1, palec (2) na XI progu struny 2, palec (3) na XII progu struny 3. Teraz przesuwamy kolejno palce po strunach. Palec (1) z progu X na próg IX struny 1, palec (2) z progu XI na próg X struny 2, palec (3) z progu XII na próg XI struny 3 itd. do I progu. W kierunku odwrotnym od I do XII progu najpierw przesuwamy kolejno palec 3, 2 i 1.
Ćwiczenie głośne wpływające na poprawne ułożenie palców lewej ręki na chwytni. Opis wprawki w galerii wideo poniżej.
Proste ćwiczenia uderzeń akordowych wpływające na stabilizację prawej ręki. Opis wprawki w galerii wideo, a materiały pomocnicze w galerii grafika.