1. Ćwicz zawsze w swobodnym, cichym i dobrze oświetlonym miejscu. Przygotuj wszelkie potrzebne ci materiały i pomoce: pulpit, metronom, kamerton, podgitarnik, itp. Nastrój gitarę, a przede wszystkim umysł na świadome ćwiczenie.
2. Zrób sobie teraz plan co, jak i w jakiej kolejności będziesz ćwiczył. Dokonaj analizy formalnej utworów i ćwiczeń, które będziesz grał. Określ: tonację, metrum, frazy, większe części, palcowanie, itp.
3. Trzecim krokiem będzie „rozgrzewka" rąk. W tym momencie wszelkie wprawki, ćwiczenia i techniki należy dopasować pod kątem granych później utworów.
4. Każdy nowy utwór należy zaczynać od cichej gry i wolnego tempa! Dopiero po osiągnięciu swobody w grze można przejść do dalszych etapów pracy nad utworem muzycznym.
5. Jeżeli zauważysz zmęczenie lub brak koncentracji umysłu, zrób sobie przerwę w grze.
6. Pracuj systematycznie.
7. Zanim przejdziesz do następnego utworu, ćwiczenia – opanuj dobrze poprzednie.
8. Pamiętaj jeżeli w utworze jest miejsce trudne, to najpierw uczyć je łatwym, a dopiero później ćwicz dalej!
9. Staraj się zawsze uzyskać precyzję ruchu i czystość brzmienia dźwięków, a po nabraniu wprawy w graniu staraj się nie patrzeć ciągle na struny-graj na wyczucie.
10. Pamiętaj, że dopiero po uzyskaniu płynności i pewności w grze możesz przejść do ćwiczenia w szybszych tempach. Nigdy nie ćwicz w tempie ostatecznym, dochodź do niego powoli. Zwracaj również szczególną uwagę na zagadnienie relaksu podczas ćwiczenia na gitarze.