Ćwiczenie 1
W ćwiczeniu tym nad nutami są podane nazwy akordów (C-dur, F, G7). Utwór ten można wykonać w ten sposób, że osoba która umie grać na akordach akompaniuje nam a my wykonujemy na tym tle zapisaną melodie.
Ćwiczenie 4
Ćwiczenie to przedstawia gamę C-dur (gamma trzecia litera alfabetu greckiego – następstwo dźwięków uporządkowanych wg stosunków interwałowych określonej skali w systemie dur – moll, z dźwiękiem pierwszym, który nadaje gamie nazwę np. C-dur, gama składa się z 8 dźwięków, w omawianej gamie C-dur półtony występują między 3-4 i 7-8 stopniem gamy, między pozostałymi dźwięki są odległości całych tonów).Gamy tej należy się nauczyć na pamięć, przegrywając nazywamy poszczególne dźwięki nazwami literowymi.
Ćwiczenie 5
Jest to bardzo znana szanta (pieśń pracy). Kompozycja ta jest zapisana w partyturze na dwie gitary, są to dwie pięciolinie spięte klamrą zwana akoladą. Podobnie jak w ćwiczeniu 1 możemy wykonywać ten utwór na dwie gitary. Osoba ucząca się pierwszego głosu, jeżeli ma problem z melodią powinna liczyć na 1 i 2 i 3 i 4 i sprowadzając liczenie do wartości najdrobniejszej nuty, którą w tej kompozycji jest szesnastka, w ten sposób rozszyfrowując rytm. Utwór ten należy opanować pamięciowo starając się grać potem bez liczenia zwracając uwagę na aplikaturę prawej i lewej reki !!!
Nowością jest tu dźwięk a w takcie VI łapany (4) palcem na V progu struny 1.