Najlepiej stosować koraliki cylindryczne. Na polskim rynku występują ich dwa rodzaje w rozmiarach 8, 10, 11/12, i 15. Ich kształt powoduje, że koraliki splecione razem ściśle do siebie przylegają, tworząc jednolitą powierzchnię bez widocznych przerw. Nie uzyska się tego efektu, używając koralików standardowych „round”. Jednak ze względu na niższą cenę stanowią one kuszącą alternatywę - zwłaszcza jeśli są dobrej jakości (tej samej wielkości i grubości w próbce). Najgorszym wyborem są te najtańsze, bezimienne koraliki. Zwykle są krzywe, dość kiepskiej jakości i nie da się z nich uzyskać równego splotu.
Nici
Najlepszym wyborem do wyplatania są specjalistyczne nici do koralików. Wytrzymałe, cienkie, nylonowe, przeważnie o płaskim przekroju i wstępnie nawoskowane, nie plączą się i nie mechacą. Są nieco droższe niż zwykłe nici, ale ich cena zwraca się z nawiązką z uwagi na większy komfort pracy. Można również używać innych nici - możliwie cienkich i wytrzymałych np. nici do dżinsu, skór itp.
Najlepiej nabyć nić w kolorze dopasowanym do planowanej pracy. Jeżeli jest to nie możliwe albo projekt jest wielokolorowy, dobrym pomysłem będzie zastosowanie jasnej nici w jasnym, neutralnym kolorze, jest najbardziej uniwersalna - może się przydać nawet do wyplatania wielokolorowych wzorów na czarnym tle. W wielokolorowych wzorach nierzadko stosuje się przezroczyste koraliki - użyta wówczas nić często przez nie prześwituje. Jeżeli użyjemy czarnej nitki, to będzie ona prześwitywać przez przezroczyste koraliki, zmieniając ich odcień na ciemniejszy. Natomiast zastosowanie nici jaśniejszej spowoduje, że przezroczyste koraliki zachowają swój kolor, a krawędzie robótki będzie można po prostu zabarwić na czarno. Na początek wystarczą dwa kolory nici: czarna - do prac z ciemnych, nieprzezroczystych koralików typu opaque czy metallic oraz biała (jasna) - do wszystkich innych projektów, w tym wielokolorowych.
Igły
Do wyplatania najlepsze są cienkie i krótkie igły do koralików w rozmiarze 10-13 (na opakowaniu widnieje często napis „beading needles"). W sklepach można również znaleźć długie, elastyczne igły z dużym oczkiem. Może i nawleka się je wygodniej, ale pracuje się zdecydowanie gorzej. Zdecydowanie lepiej sprawdzą się igły krótkie, cienkie i sztywne.
Miejsce pracy
Bardzo wygodne i pomocne są wszelkiego rodzaju maty do koralików, przenośne miejsca pracy czy podkłady zrobione samodzielnie np. z fragmentu grubszej tkaniny. Miejsce pracy z koralikami wymaga bowiem zabezpieczenia przed sturlaniem się koralików na podłogę, nieuważnym szturchnięciem i rozsypaniem drobinek na stole. Maty oraz przenośne miejsca pracy pozwalają również sprawnie złożyć i zabezpieczyć robótkę podczas przerwy w wyplataniu.
Lekcję prowadzi pani Anna Cacek.
Zapraszamy na stonę Facebook-a Anny Cacek
https://www.facebook.com/profile.php?id=100011428039529