Harmonia to interaktywna wystawa przedstawiająca XIX-wieczną wieś świętokrzyską poprzez losy dwojga bohaterów – Władzia i Mani. Ta wyjątkowa ekspozycja oferuje zwiedzającym niepowtarzalną możliwość zanurzenia się w rytm życia dawnej wsi, prowadząc ich przez cztery pory roku – od wiosny do zimy – w czterech specjalnie zaprojektowanych salach.
Na wystawie uczniowie mogli poznać ciekawostki związane z dawnym życiem wsi, tradycyjnymi świętami i obrzędami. Karmili zwierzęta, rozpalali ogień, pletli wianki oraz robili zdjęcia. Mogli poczuć zapach siana, pieczonego chleba i obornika.
Później trafili do Osady Średniowiecznej w Hucie Szklanej, w gminie Bieliny. Tam wysłuchali opowieści o pracy kowala, tkaczki, garncarza i zielarki. Magii dodawała mgła, która otulała drewniane zabudowania.
Następnie udali się do Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego w Nowej Słupi.
Po obejrzeniu bardzo ciekawego filmu 3D, który przedstawiał proces powstawania żelaza, uczniowie mogli zwiedzić wystawę w muzeum. Największe emocje wzbudziły realistyczne postacie starożytnych mieszkańców tych terenów.
Wieczorem przyszedł czas na dodatkowe atrakcje – pieczenie kiełbasy i pianek w ognisku i wreszcie moment na zasłużony odpoczynek w Centrum Edukacyjnym w Wólce Milanowskiej.
Sobota zakończyła się podsumowaniem fotograficznych dokonań uczestników wycieczki i wybranie najlepszych zdjęć do wystawy, która zostanie otwarta 11 października 2024 r. o godz. 18.00 w Galerii "U Strasza" w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach.
W niedzielę młodzież miała okazję poznać dziewiętnastowieczną technikę fotograficzną – cyjanotypię. Uczniowie wykonywali odbitki na papierze akwarelowym i koszulkach. Pomimo deszczowej pogody, promienie UV pozwoliły stworzyć ciekawe prace.
Fot.: ZPAF OŚ
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Bardzo Młoda Kultura 2023–2025, współfinansowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego.