Zajęcia zakończyły się z powodu braku środków i szukano możliwości ich kontynuacji. Ogłoszenie naboru partnerstw do programu stało się okazją do wyjścia naprzeciw oczekiwaniom młodzieży.
Rozpoczynając projekt, animatorzy kultury byli przekonani, że to właśnie młodzi ludzie z Szydłowa staną się przyszłym nośnikiem działań kulturotwórczych – liderami, którzy po zakończeniu zadania będą aktywnie wspierać kolejne inicjatywy. Aby tak się stało, program zajęć ustalono w ścisłej współpracy z nimi. Ustalono, że w czasie realizacji projektu najwięcej uwagi zostanie poświęcone szkoleniu z szermierki historycznej, które poprowadzi wielokrotny reprezentant Polski w pełnokontaktowych walkach rycerskich, Michał Bednarski, i tańcu dawnym, którego uczył będzie Robert Lubera, choreograf pracujący przy licznych produkcjach telewizyjnych i kinowych.
Dla szerszego oddziaływania postanowiono włączyć do działania grupy młodzieży z Zawichostu i Opatowa. W trakcie prac nad projektem okazało się, że inicjatywę przejęli uczniowie z liceum w Opatowie. To oni stali się grupą, która najpełniej uczestniczyła w zajęciach i najliczniej zjawiła się na finale w Sandomierzu.
Ograniczone fundusze sprawiły, że dla każdej z grup można było przygotować tylko kilka godzin zajęć. Animatorzy z Muzeum Zamkowego w Sandomierzu chcieli, aby był to dla młodzieży impuls do samodzielnego działania. Udało się to w przypadku właśnie opatowian. Ich zaangażowanie zaowocowało nawiązaniem dość ścisłej współpracy, co więcej – planują oni w przyszłym roku sami wystartować w programie i rozszerzyć ideę Bardzo Młodych Rycerzy.
Info + zdj.: Muzeum Zamkowe w Sandomierzu
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Bardzo Młoda Kultura 2023–2025, współfinansowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego.