Rezerwat częściowy „Barania Góra" powstał w 1993 r., w celu zachowania ze względów naukowych, dydaktycznych i turystycznych, naturalnych zróżnicowanych zbiorowisk leśnych i występującego tu bluszczu pospolitego. Drzewostan rezerwatu tworzy zespół leśny grądu subkontynentalnego w wariancie z jodłą oraz kwaśna buczyna górska. W zróżnicowanym gatunkowo drzewostanie występują dęby i buki o wymiarach pomnikowych. W rezerwacie występują chronione gatunki roślin naczyniowych: wroniec widlasty, wawrzynek wilczełyko, centuria pospolita i buławnik mieczolistny.
Przez rezerwat prowadzi malowniczy, czarny szlak, pod zawalonym drzewem i przez wąwozy, z Oblęgorka na szczyt Baraniej Góry. Miejscami trzeba się schylać aby ominąć zwalone drzewa. Warto zwrócić uwagę na ciekawie wyglądające korzenie drzew. Główny Szlak Świętokrzyski im. Edmunda Massalskiego oznaczony kolorem czerwonym biegnie grzbietem Baraniej Góry w sąsiedztwie rezerwatu, w odległości kilkudziesięciu metrów od jego granic.
Z Kielc trzeba jechać na Miedzianą Górę, a potem na Bugaj i Oblęgorek. Najlepiej zatrzymać się na parkingu nad Muzeum Henryka Sienkiewicza. Jeśli tam nie będzie miejsca, to można zostawić samochód w centrum miejscowości przy szkole. Współrzędne parkingu: 50.9581, 20.4762.
Źródło: mynaszlaku.pl, wikipedia.pl