W niewielkiej odległości od pomnika przyrody nieożywionej Bukowa Góra, na trasie zielonego szlaku pieszego Starachowice - Łączna w stronę Bodzentyna (teren Świętokrzyskiego Parku Narodowego), znajduje się drewniana Kapliczka Napoleońska.
Obecną kapliczkę zbudował cieśla Zygmunt Zych, były partyzant z Klonowa, któremu pomagał syn Andrzej. Pod daszkiem z gontów, podpartym czterema słupami, połączonych drewnianym płotkiem, znajduje się ozdobny drewniany słup. Na jego ściankach umieszczono płaskorzeźby w wykonaniu Henryka Dyka, artysty ludowego z Bodzentyna:
- napis PTTK, pod którym znajduje się herb Łodzi oraz krzyż,
- znak Polski Walczącej z Jeleniem ze znaku Świętokrzyskiego Parku Narodowego z datą 1944,
- postać Chrystusa z datą 1990,
- dwie skrzyżowane kosy z datą 1813 oraz 1863.
KRÓLOWEJ GÓR ŚWIĘTOKRZYSKICH
W 40-LECIE POLSKIEGO TOWARZYSTWA
TURYSTYCZNO - KRAJOZNAWCZEGO
Z WOLI KLUBU TURYSTÓW GÓRSKICH
"KOSÓWKA" ŁÓDZKIEGO ODDZIAŁU PTTK
KAPLICZKĘ TĘ NA NOWO WZNIESIONO
SUMPTEM MIŁOŚNIKÓW PUSZCZY JODŁOWEJ
WRZESIEŃ 1990
Na lewym słupku przymocowano blaszaną tabliczkę z napisem:
NORBERT I.
ZM. ŚMIERCIĄ
BOHATERSKĄ
DN. 24.X.4
PRZEŻYŁ LAT 19
POKÓJ JEGO DUSZY
W tej właśnie okolicy urządziło też obozowisko 220 wychodzących z niemieckiej obławy żołnierzy pod dowództwem Mariana Świderskiego - „Dzika”, dowodzącego 2 kompanią 1 batalionu 2 Pułku Piechoty Legionów Armii Krajowej, wywodzącego się ze Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich AK Jana Piwnika - „Ponurego”. 15 listopada 1944 r. oddział został tu rozwiązany, a żołnierze udali się do pobliskich przysiółków Psar.
Jadąc od Kielc drogą 73 a potem S7 kierujemy się w stronę Warszawy. Zjeżdżamy z niej kierując się na Ćmińsk drogą 750. W Występie skręcamy w prawo pod wiadukt. Dojeżdżamy do skrzyżowania ze starą drogą 7, przed którym ustawiony jest znak „Szlaku Archeo-Geologicznego” i skręcamy w lewo. Następnie skręcamy na skrzyżowaniu w prawo kierując się na Psary. Po przejechaniu ok. 7 km zatrzymujemy się na niewielkim parkingu po lewej stronie drogi, usytuowanym przy witaczu Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Skąd żółty szlak zaprowadzi nas do pomnika przyrody nieożywionej Bukowa Góra. Tu szlak żółty dochodzi do zielonego. Udajemy się tym ostatnim w kierunku Bodzentyna i po 10 min spacerku jesteśmy na miejscu (500 m).
Lokalizacja GPS: N 50°57’19.37’’; E 20°50’20.83’’