Pomnik, określany mianem „Papież odpoczywający", przedstawia siedzącą postać Ojca Świętego Jana Pawła II w stroju pontyfikalnym. Uroczystość odsłonięcia i poświęcenia monumentu odbyła się 27 VI 2010 r. Autorem pomnika jest prof. Czesław Dźwigaj z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Inspiracją dla autora pomnika była fotografia Jana Pawła II, siedzącego w lesie na pniu drzewa.
Treść napisu na cokole:
Ojciec Święty Jan Paweł II
18 V 1920
16 X 1978
2 IV 2005
Treść napisu na tablicy obok pomnika:
Modlitwa o beatyfikację
sługi bożego
Ojca Świętego Jana Pawła II
Boże w Trójcy Przenajświętszej
dziękujemy ci za to, że dałeś Kościołowi
Jana Pawła II, w którym zajaśniała twoja
ojcowska dobroć, chwała Krzyża
Chrystusa i piękno ducha miłości.
On, zawierzając całkowicie Twojemu
miłosierdziu i matczynemu
wstawiennictwu Maryi, ukazał nam żywy
obraz Jezusa dobrego pasterza, wskazując
świętość, która jest miarą życia
chrześcijańskiego, jako drogę dla
osiągnięcia wiecznego zjednoczenia z Tobą.
Udziel nam, za jego przyczyną, zgodnie
z Twoją wolą, tej łaski, o którą prosimy
z nadzieją, że twój sługa boży Jan Paweł II,
zostanie rychło włączony w poczet
twoich świętych. Amen.
Pomnik przedstawia postać papieża z głową zwróconą w lewą stronę, opierającego ręce na kolanach, w prawej trzyma różaniec. Za plecami znajdują się dwie półkoliście wygięte płyty nawiązujące do pni drzew. Prawa niższa jest zakończona prosto. Na lewej, zakończonej ostro możemy zobaczyć płaskorzeźbę z wizerunkiem Matki Boskiej Częstochowskiej. Również na lewej płycie znajduje się wycięcie, tworzące połowę krzyża razem z przestrzenią między płytami.
Monument jest ustawiony przy sośnie rosnącej na placu kościelnym. Wykonany jest z brązu i umieszczony na cokole z czerwonego granitu o wymiarach 185 x 165 x 44 cm, który od dołu zdobi czarny gzyms. Od frontu na cokole umieszczono napis z liter z brązu, obok po prawej stronie wyryte są: data urodzin, data śmierci i początku pontyfikatu Jana Pawła II. Z tyłu postument jest zakończony półokrągło.
Z prawej strony pomnika ustawiono również półokrągło zakończony, niewielki postument z czerwonego granitu, zwieńczony płytą z czarnego granitu. Na płycie jest wyryty napis z tekstem modlitwy o beatyfikację Jana Pawła II.
Teren wokół pomnika wyłożono płytami granitowymi i podświetlono.
Źródło: Cezary Jastrzębski, Konrad Otwinowski, Magdalena Otwinowska, Miejsca pamięci narodowej w Kielcach, Muzeum Historii Kielc 2010 r.