Jesienią 1943 r. w Bodzentynie na terenie plebanii zakwaterowany był oddział policji hitlerowskiej. Miał on podobne zadanie jak stacjonujący od marca do lipca tego samego roku w Nowej Słupi i Św. Katarzynie 62 Pluton Zmotoryzowany Żandarmerii, który dokonał licznych egzekucji w rejonie Łysogór. Hitlerowcy kwaterujący w Bodzentynie przeprowadzili aresztowania w okolicznych miejscowościach, zatrzymując osoby podejrzane o działalność w ruchu oporu lub udzielanie pomocy partyzantom. Osoby te były przesłuchiwane i torturowane w ich siedzibie na plebanii. Po przesłuchaniach aresztowanych rozstrzeliwano na terenie Wzgórza Zamkowego, zwanego popularnie Zamczyskiem. W ciągu kilku miesięcy, przez cały czas stacjonowania policjantów w Bodzentynie, zostało tam zamordowanych ponad 30 osób. Po wojnie zwłoki ofiar zostały częściowo ekshumowane i przeniesione na cmentarze w okolicach Bodzentyna.
Miejsce egzekucji znajduje się na północnym zboczu Wzgórza Zamkowego. Jest ono oznakowane trzema metalowymi krzyżami, obłożonymi kamieniami. Na nich oparta jest granitowa tablica z napisem.
Napis na tablicy:
„Bóg jest jedynym Panem życia:
człowiek nie może nim rozporządzać”
pp. Jan Paweł II
Pamięci mieszkańców
Bodzentyna i okolic
rozstrzelanych na tym miejscu
przez żandarmerię niemiecką
w latach 1943 – 1944
Źródło: Longin Kaczanowski, Bogusław Paprocki, Miejsca pamięci narodowej 1939-1945 w województwie kieleckim, Biuro Dokumentacji Zabytków, Kielce 1989